Religia

Ponad stu aktorów odtworzyło wydarzenia sprzed 2000 lat. Tak wyglądało Misterium Męki Pańskiej w Piekarach Śląskich.

2025-04-17 19:45

W Piekarach Śląskich odbyło się Chwalebne Misterium Męki Pańskiej. W wydarzeniach w Wielki Czwartek udział wzięły tłumy wiernych z całego regionu. Ponad stu aktorów starało się ze odtworzyć wydarzenia związane z ukrzyżowaniem Jezusa oraz złożeniem do grobu. Przygotowania do widowiska trwały od listopada.

Misterium Męki Pańskiej to nieodłączny element Wielkiego Tygodnia

W Piekarach Śląskich odbyło się Chwalebne Misterium Męki Pańskiej. Uroczystości Wielkiego Czwartku, które rozpoczęły się o godzinie 9.30 wiernie odtworzyły to, co zostało spisane w ewangeliach i ze szczegółami przedstawione przez uczestników wydarzenia na piekarskiej Kalwarii.

Tłumy wiernych podkreślały, że przyjeżdżają na Kalwarię nie tylko po to, aby zobaczyć reżyserowane przedstawienie zagrane przez aktorów amatorów, ale przede wszystkim przeżyć Drogę Krzyżową, ukrzyżowanie i złożenie Jezusa do grobu. Pokazali oni wydarzenia, które miały miejsce ponad dwa tysiące lat temu, w tym m.in. ostatnią wieczerzę, modlitwę Jezusa w ogrodzie oliwnym, zdradę Judasza i sąd u Annasza.

Przygotowania trwały już od listopada 2024 roku, nic dziwnego skoro w religijne widowisko zaangażowanych zostało około 120 osób.

Zobaczcie zdjęcia z Chwalebnego Misterium Męki Pańskiej w Piekarach Śląskich.

Piekarskie Chwalebne Misterium Męki Pańskiej stało się tradycją

W Piekarach Śląskich Misterium Męki Pańskiej ma wieloletnią tradycję. Przedstawienie z aktorami i statystami, ale przede wszystkich tysiącami wiernych, jest bardzo mocnym przeżyciem. W Piekarach Śląskich odbywa się ono od dziesięciu lat. Natomiast w Polsce pierwsze z nich są datowane na około rok 1900.

Przypomnijmy, że podczas misterium przedstawiane są wydarzenia: z wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy, z Wielkiego Czwartku i z Wielkiego Piątku.

Oto rozpiska Triduum Paschalnego w Bazylice Piekarskiej:

  • WIELKI CZWARTEK - godz. 18.30 - Msza Wieczerzy Pańskiej, następnie adoracja w ciemnicy do godz. 22.00
  • WIELKI PIĄTEK - godz. 18.30 - Liturgia Męki Pańskiej, następnie adoracja krzyża i adoracja przy Bożym Grobie do godz. 22.00
  • WIELKA SOBOTA - godz. 20.00 - Wigilia Paschalna z procesją rezurekcyjną wokół Bazyliki.
Śląsk Radio ESKA Google News