Nie jest znana dokładna data powstania zamku w Smoleniu. Z kronik wynika, że w tym miejscu w XIII wieku została zniszczona budowla ochronna. W połowie XIV wieku na wzgórzu wzniesiono nową, murowaną warownię. Budowę przypuszczalnie zlecił Otton z Pilczy.
Początkową bryłę zamku stanowiła niewielka kamienna budowla z wysoką wieżą. W następnych dekadach obiekt się rozrastał, powstały dwa zamki dolne. Z ciekawostek warto wspomnieć, że na przełomie XIV i XV wieku panią na Smoleniu była Elżbieta Pilecka-Granowska, trzecia żona Władysława Jagiełły.
Drugie życie zamku w Smoleniu
Później zamek przeszedł we władanie Pileckich, a w XVI wieku posiadłość przejęli Padniewscy. Jednak bogaty i potężny ród potrzebował większej rezydencji, dlatego rodzina przeniosła się do Pilicy i tam postawiła sobie nowy zamek.
Czasy świetności warowni w Smoleniu dobiegły końca. Opuszczona, znacznie ucierpiała podczas potopu szwedzkiego. Zamek planowano zaadaptować na klasztor, ale jednak do tego nie doszło. W połowie XIX wieku posiadłość kupił Roman Hubicki. Częściowo odbudował zamek i założył tam fabrykę śrutu "Batawia".
W XX wieku na zamku rozpoczęły się prace zabezpieczające oraz wykopaliska archeologiczne. O ostatnich latach obiekt poddano gruntownej modernizacji, by uczynić go bardziej atrakcyjnym dla turystów. Dziś jest jedną z najciekawszych atrakcji w okolicy. To miejsce, gdzie można poczuć wielowiekową historię na własnej skórze, ale i wypocząć. Warownia znajduje się bowiem w rezerwacie przyrody Smoleń. Zbocza wzgórza porasta las, gdzie można natknąć się na kilka unikatowych, chronionych gatunków roślin.
Majówka 2024 na Śląsku. Zamek w Smoleniu: godziny otwarcia i ceny biletów
Godziny otwarcia Zamku Pilcza w Smoleniu:
- Przez całą majówkę Zamek Pilcza jest otwarty od godz. 9 do godz. 18.
Ceny biletów do Zamku Pilcza w Smoleniu:
- 12zł bilet normalny
- 9zł bilet ulgowy
- darmowy wstęp dla mieszkańców Gminy Pilica i dzieci do 5 roku życia