Otwarcie CEMIZ to zwieńczenie projektu realizowanego przez Instytut Fizyki Politechniki Śląskiej. Został on dofinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Najnowocześniejszy sprzęt w śląskim laboratorium
Laboratorium jest wyposażone w najnowocześniejsze na świecie urządzenia i aparaturę, która warta jest 7 mln zł.
Zakres badań laboratorium wpisuje się w politykę proekologiczną Unii Europejskiej i cele zrównoważonego rozwoju ONZ.
– Jesteśmy przekonani, że uruchomiona w ramach projektu CEMIZ aparatura najwyższej światowej klasy pozwoli na dynamiczny rozwój współpracy Laboratorium 14C i Spektrometrii Mas Politechniki Śląskiej z otoczeniem naukowym oraz społeczno-gospodarczym – powiedział prof. Adam Michczyński, dyrektor Instytutu Fizyki Politechniki Śląskiej.
Drugie takie laboratorium w Polsce
To drugie tego typu laboratorium w Polsce. Zadaniem CEMIZ jest prowadzenie najwyższej jakości badań naukowych. Badania wykonywane w laboratorium pozwolą przewidzieć jak w przyszłości zmieni się klimat.
Realizujemy badania pomiarowe dla potrzeb oznaczania zawartości bio‑substancji w paliwach dla energetyki opartej na surowcach odnawialnych, w artykułach spożywczych oraz innych produktach zawierających biokomponenty. Wykonujemy analizy dla datowania radiowęglowego, a także ochrony środowiska, badań geologicznych i hydrologicznych. Badania nad zmianami klimatu w przeszłości przeprowadza się między innymi po to, by prognozować i przewidywać jego dalsze ewolucje w przyszłości – powiedziała prof. Natalia Piotrowska, kierownik Laboratorium 14C i Spektrometrii Mas.