Pierwsze pojazdy elektryczne w powiecie pszczyńskim

i

Autor: Powiat Pszczyński

Wiadomości

Pojazdy elektryczne wyjechały na drogi powiatu pszczyńskiego. Kursują kilkanaście razy dziennie

Pierwsze pojazdy elektryczne wyjechały na drogi na początku stycznia. Władze powiatu pszczyńskiego deklarują chęć rozwoju komunikacji, która w 2023 roku przewiozła blisko pół miliona osób, to więcej o 100 tys. pasażerów w porównaniu z 2022 rokiem.

W Pszczynie wprowadzono autobusy elektryczne

Komunikacja powiatu pszczyńskiego obsługuje trzy linie relacji: Pszczyna – Pawłowice (przez Porębę, Brzeźce, Mizerów, Studzionka), Pszczyna – Żory (przez Suszec, Radostowice) i Pszczyna - Rudołtowice (przez Goczałkowice Zdrój). Jak przekazały władze powiatu, na każdej linii codziennie jest po kilkanaście kursów. Operatorem jest firma Kłosok.

Wprowadzone w styczniu zmiany to efekt nowej umowy z operatorem. Wymieniono cały tabor na autobusy o najwyższych normach spalania oraz dwa bezemisyjne pojazdy elektryczne. Wzrosła liczba kursów, wprowadzono płatności bezgotówkowe i sprzedaż biletów miesięcznych przez internet.

Zmieniamy komunikację w powiecie pszczyńskim na wygodniejszą i dostosowaną do potrzeb pasażerów. Efekty widzimy każdego dnia w postaci wielkiego zainteresowania naszymi przewozami. Dane za 2023 r. są imponujące - przewieźliśmy 484,5 tys. osób. To o 100 tys. więcej, niż rok wcześniej i o niemal 300 tys. więcej niż w 2021 r. - przekazał Grzegorz Nogły, członek zarządu powiatu pszczyńskiego.

We wszystkich autobusach, które obsługują powiatowe przewozy, działają już zapowiedzi głosowe. Są w nich tablice elektroniczne (również wewnętrzne, wyświetlające następny przystanek), monitoring, klimatyzacja i niska podłoga z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami czy pasażerów z dziećmi w wózkach. Realny czas odjazdów można sprawdzać w aplikacji "KiedyPrzyjedzie".

W pszczyńskiej komunikacji powiatowej wprowadzono też bezgotówkową płatność za bilety (kartą płatniczą i telefonem) i uruchomiono sprzedaż biletów miesięcznych przez internet oraz zwiększono liczbę kursów.

Ponadto podczas styczniowej sesji rada powiatu przyjęła „lokalny program wyrównywania szans edukacyjnych”, niwelujący różnice w cenach biletów miesięcznych dla uczniów szkół prowadzonych przez powiat między liniami komercyjnymi i powiatowymi. Gdy bilet będzie kosztował więcej niż 100 zł, powiat będzie mógł dopłacić do niego resztę ceny - do 80 zł na ucznia miesięcznie.

Starosta Barbara Bandoła zasygnalizowała, że powiat w 2023 roku wznowił rozmowy z władzami gmin o możliwości stworzenia międzygminnego związku komunikacyjnego.