apteka

i

Autor: JŚ

Plastry hormonalne dla kobiet znikają z aptek. Pacjentki są zawiedzione

2022-06-08 11:04

Z aptek w Polsce znikają popularne plastry hormonalne Climara-50 firmy Bayer. Apteki nie mają już możliwości ich zamówienia, bo kończą się zapasy w hurtowniach. Pacjentki są zawiedzione.

Plastry hormonalne wycofane z aptek

Climara-50 to plastry hormonalne stosowane przez kobiety. W ostatnich miesiącach ich dostępność w aptekach wyraźnie malała. Ostatnio już prawie nigdzie nie można ich było nabyć. Okazuje się, że firma Bayer zdecydowała o zakończeniu dystrybucji tego preparatu w Polsce.

- Z informacji od przedstawiciela firmy Bayer wynika, iż dystrybucja leku Climara-50 na rynek polski została zakończona i preparat nie będzie już dłużej dostępny w aptekach – wyjaśnia portal GdziePoLek.pl.

Plastry hormonalne: cena i stosowanie

Preparaty do naklejania na skórę Climara-50 kosztowały w aptekach od 20,50 zł do 27,99 zł za opakowanie, w którym były cztery plastry. To pozwalało na miesięczną terapię, bo należało je zmieniać co 7 dni.

Kiedy lekarze przepisywali je pacjentkom? Podczas menopauzy spada ilość estrogenu wytwarzanego przez organizm kobiety. Może to powodować takie objawy, jak uczucie gorąca na twarzy, szyi i klatce piersiowej („uderzenia gorąca”). Climara-50 łagodzi wymienione objawy występujące po menopauzie. Climara-50 był przepisany w przypadku, gdy objawy znacznie utrudniają codzienne życie pacjentki.

Plastry hormonalne Climara-50 jak działają?

Climara-50 to preparat występujący w postaci plastrów hormonalnych przeznaczonych do naklejania na skórę. Jest zalecany jest do stosowania w terapii niedoborów estrogenów zdiagnozowanych u kobiet po menopauzie.

Climara-50 to środek, który zawiera estradiol, zaliczany do naturalnych, żeńskich hormonów płciowych. Substancja łagodzi nieprzyjemne dolegliwości związane z przekwitaniem takie jak m.in uderzenia gorąca czy wahania nastrojów.

Plastry hormonalne Climara 50 w Polsce dostępne były na receptę. Lekarze przepisywali je kobietom w przypadku:

  • hormonalnej terapii zastępczej w leczeniu niedoboru estrogenów u kobiet rok po menopauzie
  • zapobiegania osteoporozie u kobiet po menopauzie, które mają ryzyko złamań kości w przypadku nietolerancji innych leków lub przeciwwskazań do stosowania innych leków.
Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 2 Seksualność