Leszek Piechota kandydatem PiS na prezydenta Katowic

i

Autor: Leszek Piechota (Facebook)

Katowice

PiS przedstawił kandydata na prezydenta Katowic. To Leszek Piechota, były senator PO

2024-03-12 21:14

Prawo i Sprawiedliwość wreszcie przedstawiło kandydata na prezydenta Katowic. Jego nazwisko zostało podane do publicznej wiadomości podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w klubie Królestwo. To Leszek Piechota - absolwent Politechniki Śląskiej, były senator PO i zastępca prezydenta Piotra Uszoka.

Kandydat PiS na prezydenta Katowic chce poprawić bezpieczeństwo w mieście

Co proponuje kandydat PiS na prezydenta Katowic? Wśród głównych postulatów Leszka Piechoty wymienić należy: bezpłatne przejazdy tramwajami dla mieszkańców, zwiększenie puli Budżetu Obywatelskiego, stypendia naukowe dla najzdolniejszych uczniów i mieszkania komunalne dla najlepszych absolwentów. 

Polityk chce się głównie skupić na poprawie bezpieczeństwa w mieście. Dlatego też postuluje, by zrezygnować z organizacji imprez rozrywkowych czy sportowych i zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wydać na bezpieczeństwo. Podczas konferencji zapowiedział, że na placu Sejmu Śląskiego chciałby wybudować parking połączony ze schronem. 

PiS długo zastanawiał się nad kandydatem na prezydenta Katowic

Dyskusja wokół tego, kto powinien zostać kandydatem PiS na prezydenta Katowic, toczyła się bardzo długo. Brano pod uwagę m.in. byłego wiceprezydenta Katowic Mariusza Skibę oraz Piotra Trząskiego, byłego pełnomocnika PiS w Katowicach. Na giełdzie nazwisk pojawili się również katowicki radny Piotr Pietrasz, poseł Michał Wójcik, a nawet "premier z Katowic" Mateusz Morawiecki.

Finalnie kandydatem PiS został Leszek Piechota. O najważniejszy fotel w Katowicach zawalczy z urzędującym prezydentem Marcinem Krupą, kandydatem opozycyjnej koalicji Dawidem Durałem i Jackiem Budniokiem, przedsiębiorcą z Brynowa wspieranym przez Konfederację.

Kim jest Leszek Piechota? Biogram, polityczna kariera

Polityczną karierę Piechota rozpoczął pod koniec lat 90. w Unii Polityki Realnej. W 2001 roku bezskutecznie kandydował do Sejmu z listy Platformy Obywatelskiej. Rok później próbował dostać się do rady miejskiej w Katowicach, ale mandat objął dopiero w ostatnim roku kandencji po rezygnacji innej radnej.

W 2006 roku uzyskał reelekcję w radzie miasta jako kandydat PO, a dwa lata później objął stanowisko zastępcy ówczesnego prezydenta Katowic Piotra Uszoka. W 2010 roku po śmierci Krystyny Bochenek w katastrofie górniczej w Smoleńsku został zgłoszony jako kandydat PO w wyborach uzupełniających do Senatu. Uzyskał wówczas mandat senatora i doczekał się reelekcji w wyborach w 2011 i 2015 roku.

W 2017 roku Piechota wystąpił z Platformy Obywatelskiej razem z senatorem Andrzejem Misiołkiem i dołączył do klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, a niedługo później przystąpił do partii.

W 2018 roku z ramienia partii kandydował na prezydenta Chorzowa i przegrał z Andrzejem Kotalą. Rok później chciał się dostać do Sejmu, ale i ta próba zakończyła się porażką. Piechota zdobył wówczas tylko 1256 głosów. A kilka miesięcy temu z kretesem przegrał w wyborach do Senatu z Maciejem Kopcem, kandydatem Nowej Lewicy.

Ostatnie kilka lat Piechota spędził jako główny specjalista w Wydziale Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Katowice. Jest absolwentem Politechniki Śląskiej, należał do Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Zawodowo związał się z branżą górniczą, był kierownikiem działu w Katowickim Holdingu Węglowym i pracował w urzędzie górniczym.