Piotr Krzyżowski na Nanga Parbat. To jego czwarty ośmiotysięcznik

i

Autor: Piotr Krzyżowski/archiwum prywatne

Sport

Piotr Krzyżowski z KW Bielsko-Biała na Nanga Parbat. To jego czwarty ośmiotysięcznik

2023-07-03 10:08

Udało się! Piotr Krzyżowski, członek KW Bielsko-Biała 1 lipca stanął na szczycie Nanga Parbat (8126 m n.p.m.). Wspinał się drogą Kirschoffera, atak szczytowy zajął mu kilkanaście godzin.

Nanga Parbat - wyzwanie dla himalaistów

Nanga Parbat to góra znajdująca się w Himalajach, mierząca 8126 m n.p.m. i będąca dziewiątą co do wysokości na świecie. To olbrzymi masyw górski, zbudowany z prekambryjskich skał metamorficznych i krystalicznych, postrzegany jest jako olbrzymia, biegnąca łukiem grań.

Góra piekielnie trudna dla wspinaczy ze względu na warunki pogodowe, jakie na niej panują. Wznosi się samotnie nad płaskowyżem, nie sąsiaduje ze wzniesieniami, które osłaniałyby jej zbocza od wiatru. 

Piotr Krzyżowski z KW Bielsko-Biała na szczycie 

Wyzwanie wejścia na Nangę podjął Piotr Krzyżowski z Żywca, członek KW Bielsko-Biała. 1 lipca 2023 r. zameldował się na szczycie. Wspinał drogą Kirschoffera bez użycia tlenu i wsparcia tragarzy wysokogórskich. 

Przypomnijmy, że do Pakistanu Piotr poleciał 7 czerwca. Do bazy dotarł 10 czerwca, po czym rozpoczął aklimatyzację. Wspinał się kolejno do obozów (I na wysokości 4600 m n.p.m., II - 5900 m n.p.m., III - 6750 m n.p.m., IV - 7200 m n.p.m.). Atak szczytowy zajął mu w minioną sobotę szesnaście godzin.

Partnerem Piotra na wyprawie jest Ali Olszański, snowboardzista, dołączyli również Paweł Kopeć, Waldemar Kowalewski, Mariusz Szczechowicz, Jarek Łukaszewski i fotograf oraz operator Adrian Dmoch. Paweł i Waldemar także weszli na szczyt. 

Cztery ośmiotysięczniki i cztery szczyty Śnieżnej Pantery 

Nanga Parbat to dla Piotra czwarty ośmiotysięcznik. W 2021 wszedł na Gaszerbrum II (8035 m n.p.m., z Radosławem Woźniakiem), a w 2022 w ciągu zaledwie 13 dni na na Broad Peak (8051 m n.p.m., z Mariuszem Hatalą, Radosławem Woźniakiem, Kamilem Kozłowskim) i na K2 (8611 m n.p.m., z Mariuszem Hatalą i Radosławem Woźniakiem). 

Ponadto, ma na swoim koncie cztery szczyty Śnieżnej Pantery. Na Chan Tengri, górę znajdującą się w centralnej części pasma górskiego Tienszan, o wysokości 7010 m n.p.m., razem z Mariuszem Hatalą w 2019 roku weszli w warunkach zimowych jako pierwsi z Polski. 

Wiadomości ze Śląska

i

Autor: Archiwum Eski Link: https://www.eska.pl/slaskie/