Jak przewozić psa w autobusie i tramwaju

i

Autor: Spotted ZTM Metropolia

Przewoziła psa na siedzeniu w komunikacji miejskiej. W sieci zawrzało. Co mówią przepisy?

2023-01-13 10:38

Przewóz zwierząt w autobusie lub tramwaju regulują przepisy. Psy są traktowane w specjalny sposób. A mimo to pasażerowie ZTM na Śląsku się o to kłócą. Pod szczególnymi warunkami korzystają z takich udogodnień, na które nie mogą liczyć inne czworonogi. Regulamin przewozu zwierząt może być zaskoczeniem.

Czy można przewozić psa w autobusie?

Zwierzęta przewożone są w środkach komunikacji publicznej nagminnie. Ludzie jeżdżą z psami, kotami, a także innymi zwierzętami domowymi. Bardzo często nieświadomie łamią przepisy. Są przekonani, że mogą przewozić pupile w każdych warunkach, ale są w błędzie. 

- Nie wszyscy pasażerowie są świadomi, że przepisy jasno regulują zasady przewozu zwierząt. Wystarczy się z nimi zapoznać - mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Metropolitalnego w Katowicach.

Najlepszym dowodem na potwierdzenie tych słów jest dyskusja, jaka wywiązała się pod zdjęciem opublikowanym w grupie Spotted: ZTM Metropolia. Przedstawia ono psa, który trzymany jest przez właścicielkę na siedzeniu autobusu. Żywa dyskusja na temat tego, gdzie i jak można przewozić psa pokazuje, że pasażerowie wygłaszają własne opinie, lecz nie znają regulaminu.

Czy można tak przewozić psa w autobusie?

i

Autor: Spotted ZTM Metropolia

- Mam również małego psa i zawsze siedzi na ziemi kiedy jadę komunikacją albo biorę go na moje kolana, choćbym miała mieć nogi brudne mimo że pies jest milion razy czystszy niż pan menel z obsranymi i obsikanymi gaciami - pisze jedna z internautek.

- Ja ostatnio zwróciłam uwagę pani, która z dwoma psami posadziła je na siedzenie. Jej odpowiedź była, że skoro inni siedzą to psy też mogą i oczywiście gwiazda nie zrobiła nic - komentuje jedna z pasażerek.

- Moją psinę też zawsze daje na siedzenie i w czym problem? Kasuję bilet za siebie i za psa również, ponadto mój pies zawsze ma rozłożoną szmatkę by nie siedziała bezpośrednio na siedzeniu - oburza się inna pasażerka.

Jak przewozić psa w autobusie. Regulamin ZTM

Tymczasem wystarczy zerknąć do regulaminu przewozu ZTM i wszystko okaże się prostsze. Zgodnie z paragrafem 12 punkt 3. Zabronione jest umieszczanie bagażu lub zwierząt na miejscach przeznaczonych do siedzenia. 

Od tego zakazu nie ma żadnego odstępstwa. W przypadku kontroli nie pomogą tłumaczenia o posiadanej szmatce, ręczniczku dla psa lub też, że piesek jest czysty.

Dodatkowo okazuje się, że pasażerowie niepotrzebnie kupują bilety na przewóz psa. Paragraf 5. Taryfy przewozu jasno stanowi w punkcie 1., że pasażer może przewozić zwierzę lub bagaż na zasadach określonych w "Regulaminie przewozu osób i bagażu w komunikacji miejskiej organizowanej przez ZTM", a w punkcie 2., że za przewóz zwierzęcia lub bagażu nie pobiera się dodatkowych opłat. 

Wynika z tego jasno, że jeśli wchodzimy do autobusu lub tramwaju z psem, nawet dużym, nie mamy obowiązku kasować za niego biletu.

Mamy jednak inne obowiązki.

Tak się przewozi psy w autobusach na Śląsku

Zobacz autentyczne zdjęcia pasażerów

Zwierzę w autobusie. Zasady przewozu ZTM

Pasażer autobusu lub tramwaju może z zachowaniem szczególnej ostrożności przewozić zwierzę, jeżeli istnieje możliwość umieszczenia go w taki sposób, aby nie utrudniało przejścia (w tym możliwości swobodnego skorzystania z kasowników) i nie narażało na szkodę osób i mienia innych pasażerów, nie zasłaniały widoczności kierującemu i nie zagrażały bezpieczeństwu ruchu oraz nie powodowało naruszenia realizacji rozkładu jazdy.

Paragraf 15. Regulaminu przewozu ZTM określa zasady transportu zwierząt, w tym psów i to niezależnie od ich rozmiaru i usposobienia.

Punkt 1. mówi: Dozwolony jest przewóz psa pod warunkiem, że zwierzę nie zachowuje się agresywnie oraz jest trzymane na smyczy i ma założony kaganiec. Pasażer przewożący psa zobowiązany jest posiadać przy sobie ważny dokument poświadczający aktualność obowiązkowych szczepień psa.

Punkt ten budzi wątpliwości niektórych właścicieli czworonogów, którzy nie stosują na co dzień kagańców, a znają inne sposoby na uniknięcie ewentualnego szczekania czy pogryzienia. Na wyjątkowe traktowanie mogą liczyć wyłącznie psy asystujące osobom niepełnosprawnym.

Punkt 2. określa, że najlepszym sposobem transportu zwierząt jest trzymanie ich w transporterach. Chociaż w odniesieniu do psów jest to w zasadzie niemożliwe.

Ten przepis brzmi: W pojazdach można przewozić, oprócz psa, także małe zwierzęta domowe, jeżeli nie są uciążliwe dla podróżnych (np. z powodu hałasu, zapachu). Przewożone zwierzęta powinny być umieszczone w pojemnikach przeznaczonych do przewozu zwierząt (w koszach, transporterach, klatkach) zabezpieczających przed wyrządzeniem szkody osobom trzecim, w sposób umożliwiający bezpieczny przewóz tych zwierząt.

Co więcej, w sytuacji, gdy zwierzę przewożone jest niezgodnie z zasadami, kontroler ma prawo żądać opuszczenia pojazdu.