Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje, że 30 grudnia 2022 r., otrzymał informację o pierwszym w województwie śląskim przypadku ASF. Jak przekazano w komunikacie Inspektoratu dodatni wynik pochodził z badania dzika z wypadku komunikacyjnego.
Próbki zostały pobrane w miejscowości Warężyn (Kuźnica Piaskowa), w gminie Siewierz, w powiecie będzińskim. 30 grudnia 2022 r., wojewoda śląski wydał rozporządzenie dotyczące zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie powiatu będzińskiego, zawierciańskiego i miast Będzina, Sosnowca i Dąbrowy Górniczej.
Afrykański pomór świń (ASF) w województwie śląskim
Jest to pierwszy odnotowany przypadek ASF w województwie. W związku z tym wojewoda śląski wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie powiatu będzińskiego, zawierciańskiego oraz miast: Będzin, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza.
Za obszar objęty ograniczeniami – strefę objętą zakażeniem afrykańskim pomorem świń, uznaje się obszar obejmujący:
- miasta: Będzin, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza;
- w powiecie będzińskim gminy: Bobrowniki, Siewierz, Mierzęcice, Psary, Wojkowice;
- w powiecie zawierciańskim: gmina Łazy
Rozporządzenie wojewody nakazuje odpowiednio oznakować strefę objętą zakażeniem afrykańskim pomorem świń przez ustawienie tablic ostrzegawczych z napisem: „Uwaga. Afrykański pomór świń. Strefa objęta zakażeniem”. Tablice powinny pojawić się na zewnętrznej granicy tej strefy na wszystkich drogach wjazdowych.
Co oznacza wprowadzenie strefy objętej zakażeniem ASF?
W strefie objętej zakażeniem zakazuje się:
1) przemieszczania świń z zakładów i do zakładów bez zgody właściwego miejscowo Powiatowego Lekarza Weterynarii;
2) wyprowadzania świń z pomieszczeń, w których są przetrzymywane;
3) wnoszenia i wwożenia na teren zakładu tusz dzików, mięsa i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych pochodzących od dzików oraz produktów, pasz, substancji, sprzętu, materiałów, narzędzi i innych przedmiotów, które mogły zostać skażone wirusem choroby;
4) wynoszenia i wywożenia świń i materiału biologicznego świń poza tę strefę w celu handlu;
5) prowadzenia:
- targów, wystaw, pokazów i konkursów zwierząt z udziałem świń,
- skupu, obrotu i pośrednictwa w tym obrocie świniami pochodzącymi ze strefy objętej zakażeniem.
6) wywożenia z zakładu padłych świń do zakładów utylizacyjnych bez uprzedniego poinformowania o tym fakcie właściwego miejscowo Powiatowego Lekarza Weterynarii w celu pobrania prób do badań laboratoryjnych w kierunku afrykańskiego pomoru świń.