Kiedy otwarcie centrum leczenia stwardnienia rozsianego w Zabrzu?
W poniedziałek, 23 września odbyła się inauguracja pierwszego w Polsce Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Leczenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane. Ośrodek powstał przy Szpitalu Klinicznym nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu. Placówka oferuje pacjentom pełną opiekę medyczną, nowoczesną rehabilitację oraz interdyscyplinarne wsparcie.
Jest tutaj wszystko, co pacjent ze stwardnieniem rozsianym powinien otrzymać w jednym ośrodku. To projekt, który otrzymał finansowanie z ministerstwa nauki na rozwój infrastruktury naukowo-badawczej" - powiedziała podczas otwarcia dr Monika Adamczyk-Sowa, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Sprawdźcie w galerii, jak wygląda jedyne w Polsce centrum kompleksowego leczenia SM.
Takim sprzętem dysponuje centrum leczenia SM w Zabrzu
W Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Leczenia Stwardnienia Rozsianego w Zabrzu znajdziemy zaplecze ambulatoryjne i zaplecze służące do podawania leków w ramach programów terapeutycznych. Dodatkowo w budynku znalazły się sale chorych z 12 łóżkami oraz nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny, w tym urządzenia wykorzystujące technologię VR (wirtualna rzeczywistość). Przygotowane jest także miejsce pod pracownie rezonansu magnetycznego.
Na parterze wydzielono mieszkanie pokazowe z różnego rodzaju rozwiązaniami dla osób niepełnosprawnych, czyli także dla części osób chorujących na stwardnienie rozsiane" - wyjaśnił dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 SUM w Zabrzu dr Dariusz Budziński.
Jak zaznaczyli lekarze, pacjent ze stwardnieniem rozsianym potrzebuje pomocy lekarzy wielu specjalności, dlatego w budynku znalazły się także poradnie specjalistyczne, m.in. kardiologiczne, internistyczne, nefrologiczne, a także fizjoterapeutyczne i psychologiczne.
Stwardnienie rozsiane to stale postępująca choroba układu nerwowego, która może prowadzić do niepełnosprawności. W Polsce na stwardnienie rozsiane choruje ponad 50 tys. osób. Są to przede wszystkim kobiety, które zapadają na SM ok. trzy razy częściej niż mężczyźni. "Średnio w roku mamy od 2,5 do 3 tys. nowych rozpoznań" - podała Adamczyk-Sowa.
Kluczowe dla jak najdłuższego zachowania sprawności jest jak najszybsze podjęcie leczenia. Specjaliści nowo otwartego Centrum szacują, że od zdiagnozowania choroby do momentu rozpoczęcia leczenia powinno upłynąć nie więcej niż około 3 miesiące.
Staramy się postępować najszybciej jak to możliwe, ponieważ w stwardnieniu rozsianym czas ma ogromne znaczenie. Choroba jak najszybciej powinna być zdiagnozowana i od momentu postawienia diagnozy do momentu rozpoczęcia leczenia powinno upłynąć jak najmniej czasu" - tłumaczyła dr Adamczyk-Sowa.
Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Leczenia Stwardnienia Rozsianego w Zabrzu będzie przyjmować rocznie ok. trzy tysiące pacjentów.