czad

i

Autor: fot. Pixabay

Wydarzenia

Pierwsze ofiary zatrucia czadem w Polsce. To starsze małżeństwo z Jaworzna. Jak uchronić się przed cichym zabójcą?

2024-10-07 13:50

W niedzielę rano w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarło starsze małżeństwo z Jaworzna. Były to pierwsze ofiary cichego zabójcy w tegorocznym, właśnie rozpoczynającym się sezonie grzewczym. Dlatego warto wiedzieć, jakie kroki podjąć, gdy zetkniemy się z zagrożeniem zatrucia czadem.

Bezwonny i bezbarwny - czad to cichy zabójca. W sezonie grzewczym, dochodzi do wielu przypadków zatrucia tlenkiem węgla, często tragicznych w skutkach. ​Pierwszymi objawami zaczadzenia są:

  • zawroty głowy,
  • nudności,
  • trudności z oddychaniem
  • ospałość.

W takich przypadkach liczy się szybka reakcja. - Powinniśmy jak najszybciej ewakuować siebie i osoby znajdujące się w pobliżu zagrożonego miejsca. Następnie należy otworzyć wszystkie okna i przewietrzyć pomieszczenia. Trzeba pamiętać o stałym dopływie świeżego powietrza oraz o tym, by pod żadnym pozorem nie wracać do skażonego pomieszczenia - mówi Adrian Uciński z sosnowieckiego Szpitala Miejskiego. Kolejnym krokiem w przypadku zaczadzenia jest bezzwłoczne wezwanie służb alarmowych, a gdy ktoś ucierpiał podczas zdarzenia - należy rozpocząć proces udzielania pierwszej pomocy.

Czujnik czadu może uratować życie

Czad nie ma koloru i zapachu, a jedyną możliwością uchronienia się przed cichym zabójcą jest instalacja takiego urządzenia. Do zaczadzenia najczęściej dochodzi w miejscach gdzie mamy piecyki gazowe, na przykład w łazienkach. Najlepszą ochroną własnego zdrowia i życia przed rozprzestrzeniającym się tlenkiem węgla jest niezwłoczne zainstalowanie czujnika czadu w miejscu, gdzie może dojść do jego ulotnienia. Kosztują kilkadziesiąt złotych, a mogą uratować życie.

 - W momencie gdy czujnik poinformuje nas o zagrożeniu, powinniśmy niezwłocznie powiadomić osoby znajdujące się w tym mieszkaniu, wyłączyć urządzenie, które generuje tlenek węgla, przewietrzyć pomieszczenia i zadzwonić pod 112. Trzeba pamiętać, że w przypadku ulotnienia się czadu liczy się każda sekunda  - mówi oficer straży pożarnej w Tychach, Tomasz Kostyra.

W przypadku instalacji urządzenia musimy pamiętać o jego odpowiednim umiejscowieniu. Taki czujnik powinien znajdować się w górnej części pomieszczenia. Czujnik czadu o zagrożeniu informuje m.in poprzez alarm dźwiękowy, świetlny sygnał ostrzegawczy czy komunikat głosowy. Koszt takiego urządzenia mieści się w granicach 60-150 złotych. Czujnik czadu można kupić w sklepach budowlanych, elektrycznych, wielu popularnych hipermarketach czy w sklepach internetowych.