Katowice

Pierwsza taka operacja na Śląsku. 70-latkowi wszczepiono innowacyjny implant słuchowy

2024-07-05 16:56

W Katowicach przeprowadzona pierwsza w województwie śląskim operacje wszczepienia innowacyjnego implantu Cochlear Osia 2. 70-letni pacjent czuje się dobrze i już za kilka tygodni jego implant zostanie aktywowany. To wielki sukces i świetna wiadomość dla osób niedosłyszących z naszego regionu.

Innowacyjny implant dla pacjentów z niedosłuchem

W piątek 5 lipca lekarze z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego SUM w Katowicach po raz pierwszy w naszym województwie przeprowadzili operację wszczepienia pacjentowi innowacyjnego implantu słuchowego Cochlear Osia 2.

Operacja w całości trwała około godziny - od momentu pierwszego cięcia do założenia szwów i opatrunku. Przeprowadziła ją dr Katarzyna Kędzia-Przytuła z oddziału otolaryngologii przy wsparciu dr. hab. Wojciecha Gawęckiego z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu.

Jak poinformowała dr Przytuła-Kędzia, operacja przebiegła prawidłowo, a 70-letni pacjent czuje się dobrze. Mężczyzna od dziecka cierpiał na głęboki niedosłuch mieszany w lewym uchu.

- Pacjent będzie słyszał dopiero po założeniu części zewnętrznej magnetycznej po około 4-5 tygodniach po operacji. Na razie czekamy na wygojenie rany i ściągnięcie szwów. Następnie spotkamy się na aktywację implantu, czyli założenie części zewnętrznej - wyjaśniła cytowana przez PAP.

System Cochlear Osia 2 wykorzystuje cyfrową piezoelektryczną stymulację do przesyłania dźwięku bezpośrednio do struktur ucha wewnętrznego. Implant składa się z dwóch elementów: części wszczepialnej oraz części zewnętrznej. Połączenie między obiema częściami jest na magnes, dzięki czemu nie ma potrzeby naruszania ciągłości skóry pacjenta. Ważną cechą innowacyjnego implantu jest aktywizm - część wibrująca, która przekształca dźwięki w wibracje kości, wszczepiana jest do wnętrza ciała. W odróżnieniu od implantów magnetycznych pasywnych dźwięk wibruje wewnątrz, a nie na zewnątrz, dzięki czemu jakość dźwięku jest lepsza. Nowy implant ma też być mniej awaryjny.

Specjaliści ze Szpitala im. A. Mielęckiego w Katowicach planują jeszcze w tym roku przeprowadzić cztery kolejne operacje wrzepienia takiego implantu u pacjentów z niedosłuchem.