Nowoczesne wodomierze w Piekarach Śląskich

i

Autor: Wodociągi Piekary

Piekary Śląskie pierwszym miastem w kraju, które ma nowoczesny system radiowego przesyłu danych o zużytej wodzie [AUDIO]

2020-01-14 14:38

Koniec z marnowaniem wody, długim czasem szukania dokładnej lokalizacji awarii wodociągowej oraz kombinowaniem i „majstrowaniem” przy wodomierzu, często z magnesem w ręku. Wodociągi Piekary mają nowoczesny system radiowego przesyłu danych o zużytej wodzie.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Piekarach Śląskich jest pierwszą w Polsce Spółką, która wprowadziła na szeroką (miejską) skalę system zbierania danych z wodomierzy oparty na komunikacji bezprzewodowej dalekiego zasięgu. Pod koniec ubiegłego roku firma zakończyła wymianę prawie 6,5 tysiąca wodomierzy. – Posiadamy wyłącznie wodomierze, które posiadają specjalistyczną radiową nakładką. To oznacza spore oszczędności i wygodę dla nas jak również naszych klientów. Obecnie na bieżące monitorujemy w czasie rzeczywistym przepływ wody. Raz w ciągu 24 godzin przesyłamy dane do serwera, które - ze względów bezpieczeństwa - są zaszyfrowane. Wszystko odbywa się bez zakłóceń ponieważ zamontowaliśmy w całym mieście 15 anten i dodatkowe wzmacniacze sygnału - poinformował na antenie Radia Eska Wojciech Jajszczok, rzecznik piekarskich wodociągów.

Piekary Śląskie pierwszym miastem w kraju, które ma nowoczesny system radiowego przesyłu danych o zużytej wodzie

Wprowadzony system w praktyce pozwala znacząco ograniczyć strat wody gdy na przykład pojawia się niespodziewana awaria. Spółka może również teraz dokładniej szacować jej zakupu oraz zlokalizować osoby, które postanowiły „majstrować” przy wodomierzu w celu kradzieży wody.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Piekarach Śląskich obsługuje około 6450 klientów indywidualnych i biznesowych. Z myślą o wszystkich dodatkowo na przełomie roku 2019 i 2020 wprowadziła e-bok - czyli elektroniczne biuro obsługi klienta. Po rejestracji każdy w mieście może otrzymać elektroniczną fakturę i szybko ją zapłacić elektronicznie.