Perełka Śląska Cieszyńskiego po renowacji. Co to za obiekt?
Zakończyły się prace renowacyjne w kościele parafialnym św. Jakuba w Simoradzu. Obiekt powstał na początku XV wieku i został wybudowany w stylu gotyckim. To jeden z najstarszych obiektów sakralnych Ziemi Cieszyńskiej, w którym do dziś przetrwały "prymitywne freski" z początków chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Początki samej parafii datowane są na 1286 rok. Z tego okresu pochodzi pierwsza wzmianka historyczna. Sam obiekt sakralny wzniesiono na początku XV wieku. W 1842 został on rozbudowany, by w XX wieku przechodzić kilka remontów.
Najnowsza renowacja zakończyła się w połowie grudnia i dotyczyła prac konserwatorsko-budowlanych, na które otrzymano dofinansowanie w wysokości 294 000 zł. Co zostało tam wykonane?
Przede wszystkim zatroszczono się o usunięcie zawilgoceń w nawie oraz masywie podwieżowym. Zmurszałe tynki zostały usunięte, a w ich miejsce wprowadzono tynki konserwatorskie. Przy tej okazji wykonano badania stratygraficzne ścian w nawie oraz na jej sklepieniu, a także odświeżono ściany i sklepienie wraz z malowidłami je zdobiącymi - wylicza ks. Szymon Tracz, konserwator zabytków w diecezji Bielsko-Żywieckiej.
Ławkowe zapisy remontów kościoła
To, co jednak najważniejsze, wydarzyło się na ołtarzu głównym, któremu przywrócono dawną świetność. Jak wyjaśnia diecezjalny konserwator, na XIX-wiecznej strukturze odsłonięto pierwotną marmoryzację, a zdobiące go barokowe rzeźby odzyskały swoją pierwotną szypolenową kolorystykę.
Konserwacji poddano również retabulum bocznego ołtarza Matki Boskiej, na którym odsłonięto XVII-wieczne dekoracje malarskie. Nowe złocenia przywróciły jego dawny blask, mimo że nastawa w obecnym kształcie została w bliżej nieokreślonym czasie złożona z różnych elementów - wyjaśnia ks. Szymon Tracz.
W czasie renowacji ołtarza dokonano niezwykłego odkrycia. Na desce z odwrocia ołtarza znaleziono informacje dotyczące dat kolejnych konserwacji. Wszystko było zapisywane ołówkiem, a najwcześniejszą datą był rok 1649. Jak wskazał ks. Szymon Tracz, prawdopodobnie data była przepisana z innego elementu ołtarza.
Jakubowy kościół w rękach protestantów
Historia parafii i kościoła na przestrzeni ponad 600 lat była momentami dość burzliwa. Dotyczyło to okresu reformacji, kiedy to kościół przeszedł w posiadanie protestantów w okresie reformacji w XVI-XVII wieku. Do rąk tutejszej parafii świątynia wróciła dopiero w 1654 roku na mocy rozporządzenia władz lokalnych. Od razu też przyłączono kościół do do parafii w pobliskim Dębowcu. Kościół w Simoradzu był też filią parafii w Skoczowie.
Parafia stała się samodzielna dopiero 27 grudnia 1980 roku. Pierwszym proboszczem samodzielnej parafii był ks. Antoni Baszton, który pełnił tę funkcję aż do śmierci 24 października 1998 roku. Jego starania przyczyniły się do pierwszego, dużego remontu mocno zniszczonego kościoła. W latach 1998 - 2005 proboszczem parafii był ks. Witold Grzomba. Obecnie proboszczem parafii jest ks. Stanisław Pindel
![Śląsk Radio ESKA Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-VzFJ-YuMP-VJHq_slask-radio-eska-google-news-664x442-nocrop.jpg)