Park Wodny Tychy podsumował rok. Będzie nowa sauna
Ponad 523 tysiące gości odwiedziło w 2019 roku Park Wodny w Tychach.
– Największą popularnością cieszyła się Strefa Rekreacji, z basenem ze sztuczną falą, laguną, rwącą rzeką, basenem zewnętrznym, strefą dla dzieci oraz ekstremalnymi zjeżdżalniami - mówi Zbigniew Gieleciak, prezes zarządu Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. w Tychach. Dodaje, że w obiekcie swoją markę umacniają Sauny Książęce z Łaźniami Piwnymi oraz SPA Książęce. Te ostatnie były najpopularniejszą nowością w Parku Wodnym w Tychach w 2019 roku.
Władze parku wodnego chwalą się, że w zeszłym roku poszerzyła się oferta sportowa Wodnego Parku Tychy. Swoją działalność rozpoczęła tu Polska Akademia Surfingu, która zorganizowała kursy tej dyscypliny sportu dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
– W pierwszym w Polsce symulatorze surfingu w obiekcie zamkniętym po raz kolejny zorganizowaliśmy Surf Cup, czyli zawody dla surferów z całej Polski. Udział wziął w nich m.in. Mateusz Ligocki, czterokrotny olimpijczyk w snowboardzie – mówi prezes Gieleciak.
Zbudują największą saunę w Polsce
Władze Parku Wodnego Tychy przekonują, że nie zamierzają spoczywać na laurach i już planują nowe inwestycje. Na przełomie 2020 i 2021 roku do użytku oddana zostanie druga sauna zewnętrzna. Będzie to jeden z największych tego typu obiektów w Polsce – podczas jednego seansu pomieści ponad 100 osób. Łącznie z seansów w saunach zewnętrznych będzie wtedy mogło wziąć udział ponad 175 osób na raz. To odpowiedź na inwestycje konkurencyjnego parku wodnego Aquadrom w Rudzie Śląskiej, gdzie również powstaje sauna zewnętrzna na 100 osób.
Jednak dobre wyniki frekwencyjne Parku Wodnego Tychy w zeszłym roku to też efekt uruchomienia internetowej sprzedaży biletów co usprawniło i przyspieszyło obsługę gości tyskiego aquaparku.
Park Wodny Tychy jest energetycznie samowystarczalny
Wodny Park Tychy znalazł się w gronie finalistów World Architecture Festival 2019, czyli jednego z największych i najbardziej prestiżowych konkursów architektonicznych na świecie. Rzeczywiście elewacja obiektu jest absolutnie niezwykła, ale co ważniejsze ma walory ekologiczne. Tak odzysk energii w Parku Wodnym Tychy przedstawia się w liczbach:
- 6 500 MWh – tyle energii z biogazu wyprodukowała bioelektrociepłownia w Wodnym Parku Tychy w roku 2019, co pozwoliłoby zasilić 10-tysięczne miasto przez ponad rok (łącznie oczyszczalnia ścieków i Wodny Park Tychy wyprodukowały 14 000 MWh energii)
- 3 000 MWh – taka nadwyżka energii wyprodukowanej w Wodnym Parku Tychy została sprzedana do sieci
- 2478 ton węgla, czyli 36 pełnych wagonów kolejowych zaoszczędziło środowisko – taka ilość węgla w najnowocześniejszym bloku węglowym elektrowni konwencjonalnej byłaby potrzebna do wyprodukowania 6 500 MWh energii