Duże zmiany w Parku Wodnym Tychy
W najbliższym czasie tyski aquapark czeka rozbudowa. Co się zmieni? O szczegółach opowiedziała "ESCE" Agata Jakóbiec, specjalista ds. promocji w Wodnym Parku Tychy:
Planujemy m.in. powiększenie basenu zewnętrznego całorocznego i sezonowej strefy dla dzieci. W części wewnętrznej pojawią się także nowe atrakcje relaksacyjne, w tym 3 duże, 15 osobowe jacuzzi z kąpielami leczniczymi (m.in. wapniowymi, borowinowymi, ługowymi oraz 4 mniejsze z z innymi rodzajami solanek).
Kiedy dokładnie rozpoczną się prace? Tego spółka jeszcze nie ujawnia. Dokładny harmonogram będzie udostępniany na bieżąco w kanałach informacyjnych aquaparku.
Jeśli chodzi o wpływ prac na funkcjonowanie Parku – postaramy się, aby rozbudowa nie miała istotnego wpływu na funkcjonowanie obiektu. Część prac będzie prowadzona poza godzinami otwarcia obiektu dla klientów – zaznacza Jakóbiec.

Park Wodny Tychy – historia i atrakcje
Właścicielem Parku Wodnego Tychy jest Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach. Właścicielem spółki jest gmina Tychy. W 2012 roku władze miasta zleciły RCGW zaprojektowanie i budowę Aquaparku. Budowa ruszyła w 2015 roku. Projekt stworzyło biuro TK Holding - jego motywem przewodnim były płynne formy i przełamujące się fale, które można dostrzec zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzu obiektu. Generalnym wykonawcą prac budowalnych była firma Mostostal Warszawa. Koszt inwestycji wyniósł ok. 112 mln zł.
Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 16 tys. m kw., przy czym 1,7 tys. m kw. to powierzchnia basenów, (w tym 400 m kw. basenów zewnętrznych). Obiekt podzielono na kilka stref: rekreacyjną, sportową, SPA i fitness. Z atrakcji wymienić należy rwącą rzekę, sztuczną falę, brodzik dla najmłodszych, basen zewnętrzny (dostępny przez cały rok). Na terenie obiektu znajdziemy też jacuzzi, sauny, łaźnie piwne, SPA, zielone strefy wypoczynku i strefę gastronomiczną.
Dużą popularnością wśród gości cieszą się zjeżdżalnie. Największą furorę robi aqualoop, jedyna w Polsce tak ekstremalna zjeżdżalnia z pionowym startem, gdzie podczas jazdy osiąga się przeciążenie równe prawie trzykrotnemu przyspieszeniu ziemskiemu. Do dyspozycji gości jest też symulator surfingu, gdzie zmienna prędkość przepływu wody w niecce umożliwia naukę surfowania. Wielką atrakcję stanowi most linowy o rozpiętości 45 metrów, zawieszony nad basenem rekreacyjnym.
Co istotne, Wodny Park Tychy posiada własny system zasilania w ciepło i energię elektryczną. Źródłem energii jest biogaz produkowany w Oczyszczalni Ścieków w Tychach, który do aquaparku trafia przy pomocy ponad 6-kilometrowego rurociągu. Dzięki bioelektrociepłowni gaz ten jest zamieniany w prąd i ciepło, co sprawia, że obiekt jest samowystarczalny energetycznie, a do tego dużo mniej kosztowny w utrzymaniu. Jest to pierwsze takie rozwiązanie w Polsce.