Bytom: park kieszonkowy finalistą prestiżowego konkursu
W czerwcu ubiegłego roku w Bytomiu oddano do użytku park kieszonkowy, który powstał przy ul. Katowickiej. Został on utworzony w miejscu po wyburzonej kamienicy. Cały projekt jest utrzymany w lekko industrialnej stylistyce i kolorach nawiązujących do ceglanych ścian sąsiednich kamienic.
Wspomniany park kieszonkowy dotarł właśnie do finału konkursu organizowanego przez tygodnik "Polityka". Nagroda Architektoniczna jest przyznawana corocznie. W tym konkursie doceniany jest najlepszy projekt zrealizowany w danym roku kalendarzowym z dziedziny architektury.
Już od dwunastu lat "Polityka" zaprasza architektów, urbanistów, krytyków architektury czy przedstawicieli stowarzyszeń i artystów, którzy wskazują najciekawsze obiekty w trzech kategoriach - realizacje architektoniczne, rozwiązania urbanistyczne, sztuka w przestrzeni publicznej.
W finale - oprócz parku kieszonkowego w Bytomiu - znalazły się także:
- Europejskie Centrum Rodziny w Sopocie
- Szyb Miedzianka
- Targ Błonie oraz
- Wydział Lingwistyki Stosowanej i Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego.
- Wyniki głosowania internautów oraz laureata Grand Prix ogłosimy pod koniec maja 2023 roku - podkreślają organizatorzy konkursu. Natomiast do 16 kwietnia swojego faworyta mogą też wskazać internauci. Wystarczy oddać swój głos w TYM miejscu.
Inwestycję "wyróżnia wysoki poziom estetyczny i staranne wykonanie"
Przypomnijmy, że koncepcję zagospodarowania przestrzeni po wyburzonej kamienicy na ul. Katowickiej zgłosili sami mieszkańcy - w ramach budżetu obywatelskiego. Choć - jak przypomina bytomski magistrat - projekt wówczas nie zakwalifikował się do realizacji, to pomysł został ostatecznie wcielony w życie.
Całość została zaprojektowana przez krakowską pracownię projektzieleni.pl (architektki krajobrazu: Annę Becker, Marlenę Pilch, Magdalenę Wnęk). Jury konkursu doceniło, że park kieszonkowy w Bytomiu "wyróżnia wysoki poziom estetyczny i staranne wykonanie".
- Park pełni podwójną rolę: terenu zabaw dla dzieci oraz miejsca relaksu i wypoczynku. Najmłodszym służą m.in. miniścianka wspinaczkowa, nieduży park linowy, huśtawki, piaskownica, ale też galeria krzywych luster. Starsi wypocząć mogą na leżakach lub wprost na trawie. Roślinność uzupełniono o karmniki dla ptaków i "hotele" dla owadów. Symboliczną bramę zbudowano z dwuteowników, nawiązując w ten sposób do industrialnego dziedzictwa miasta. Masywna konstrukcja układa się w napis "BYTOM" - możemy przeczytać na stronie internetowej tygodnika "Polityka".
Łączny koszt tej inwestycji wyniósł ponad 1,3 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel dofinansowanie z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (370 tys. zł).