Papież Leon XIV zaskoczył wszystkich. Kilka godzin po wyborze opuścił Watykan

i

Autor: PAP/Art Service Papież Leon XIV zaskoczył wszystkich. Kilka godzin po wyborze opuścił Watykan

Religia

Papież Leon XIV zaskoczył wszystkich. Kilka godzin po wyborze opuścił Watykan

2025-05-09 7:45

Zaledwie kilka godzin po wyborze, papież Leon XIV opuścił mury Watykanu. To zaskoczyło wszystkich, jednak dla nowego papieża był to ważny moment, bowiem odwiedził ważne dla siebie miejsce.

Papież Leon XIV odwiedził swój dawny dom

Papież Leon XIV zaskoczył wszystkich swoją pierwszą decyzją po wyborze. Zamiast odpoczywać po trudach konklawe, udał się do miejsca, które było jego domem przez ostatnie lata. Jak podała włoska agencja Ansa, Ojciec Święty pozdrowił wszystkie osoby mieszkające w gmachu Sant'Uffizio. Mieszkał tam  jako prefekt Dykasterii ds. Biskupów. 

Wcześniej informowano, że nowy papież planuje zjeść kolację z kardynałami, którzy na czas konklawe zatrzymali się w Domu Świętej Marty. Jednak wizyta w dawnym domu okazała się ważniejsza dla nowego papieża.

Kim jest Leon XIV? Amerykański kardynał następcą Franciszka

Kardynał Robert Prevost urodził się 14 września 1955 r. w Chicago w Stanach Zjednoczonych jako syn Louisa Mariusa Prevosta, pochodzenia francusko-włoskiego, oraz Mildred Martínez, pochodzenia hiszpańskiego. W tym roku skończy 70 lat.

W 1977 r. Prevost ukończył licencjat z matematyki i rozpoczął studia filozoficzne na Villanova University w Pensylwanii. W 1978 r. wstąpił do zakonu św. Augustyna, a święcenia prezbiteratu otrzymał cztery lata później. Udało mu się również ukończyć studia teologiczne w Catholic Theological Union w Chicago. W 1985 r., w ramach prac nad doktoratem, trafił na misję do Peru. Dwa lata później został mianowany dyrektorem ds. powołań oraz misji prowincji "Matki Dobrej Rady" w Olympia Fields w stanie Illinois.

W 1985 r. Prevost wrócił do Peru, gdzie spędził kolejne lata. W 1999 r. wybrano go na prowincjała prowincji augustiańskiej "Matki Dobrej Rady" w Chicago, a ponad dwa lata później - na przeora generalnego. W 2013 r. wrócił do Chicago, by już w 2014 r. zostać mianowanym administratorem apostolskim peruwiańskiej diecezji Chiclayo. Wtedy też Prevost został biskupem. Jego zawołaniem biskupim są słowa "In Illo uno unum", podkreślające jedność chrześcijan w Chrystusie.

W 2015 r. duchowny został biskupem Chiclayo, a trzy lata później - drugim wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Peru. W 2019 r. papież Franciszek mianował go członkiem Kongregacji ds. Duchowieństwa, a wkrótce również członkiem Kongregacji ds. Biskupów. W 2023 r. został prefektem Dykasterii ds. Biskupów i przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej oraz kardynałem. Później był również członkiem Dykasterii ds. Ewangelizacji, Dykasterii Nauki Wiary, Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich, Dykasterii ds. Duchowieństwa, Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, Dykasterii ds. Kultury i Edukacji, Dykasterii ds. Tekstów Legislacyjnych oraz Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego.

W lutym 2025 r. papież Franciszek mianował Prevosta na kardynała biskupa włoskiej diecezji Albano.

Śląsk Radio ESKA Google News
Mellina
Piotr Adamczyk: Po roli Papieża, w Meksyku traktowali mnie jak relikwię. MELLINA – Meller