Pamiętasz te odzywki z dzieciństwa? QUIZ o ponadczasowych odzywkach rodem z PRL

i

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe Pamiętasz te odzywki z dzieciństwa? QUIZ o ponadczasowych odzywkach rodem z PRL

Rozrywka

Pamiętasz te odzywki z dzieciństwa? QUIZ o ponadczasowych odzywkach rodem z PRL

Kiedyś to były piękne czasy, a teraz to nie ma czasów - chce się powiedzieć, kiedy tylko człowiekowi zaczną się przypominać podwórkowe odzywki, którymi sypano jak z rękawa. Dzisiaj takich odzywek już praktycznie nie usłyszymy, no ale też dzisiaj nie ma tylko dzieci, co kiedyś na podwórkach. Większość z nich obowiązywała jeszcze w czasach PRL i bawią do dziś. Będziecie umieli je dokończyć?

Podwórkowe odzywki z PRL. Nie każdy je pamięta

Jeśli coś pamięta się z dzieciństwa, to zabawy na podwórku, osiedlowy trzepak, walkę patykami z krzakami, kogel-mogel czy chleb z cukrem, czy cokolwiek z cukrem. Nieodłącznym elementem podwórkowych zabaw były dziecięce kłótnie. A jak były kłótnie, to leciały wyzwiska i bardzo wyszukane odzywki typu "Co? Nico, ty stara jajecznico!" czy "Twoja stara prowadzi pociąg w Teleexpressie". Oczywiście były też i mniej wyszukane, ale każda z nich miała w sumie jeden cel - w pewnym stopniu złagodzić sytuację i wywołać u innych śmiech. To był niewątpliwie często element samej zabawy, a nawet jeśli ktoś się obraził, to szybko mu przechodziło.

Dziecięce odzywki, które w większości powstały jeszcze w PRL i funkcjonowały w różnych produkcjach przeznaczonych dla dzieci i młodzieży, przetrwały do lat 90‬., a niektóre funkcjonują w codziennym użyciu do dzisiaj. Sprawdź w naszym quizie, jak dobrze je pamiętasz i spróbuj je dokończyć. 

Odzywki rodem z podwórek PRL. Dokończ każdą z nich

Pamiętasz te odzywki z dzieciństwa? QUIZ o ponadczasowych odzywkach z PRL

Pytanie 1 z 12
Na początek klasyk klasyków. "Nie pokazuj języka, bo ci...":