Pałac Donnersmacków może zostać wykupiony przez urzad miasta

i

Autor: Pałac Donnersmarcków

Wiadomości

Pałac Donnersmarcków w Siemianowicach zostanie wykupiony przez miasto? Chce tego radna

2024-10-07 12:25

Pod koniec września Pałac Donnersmarcków został wystawiony na sprzedaż. Historyczny obiekt wystawiono za nieco ponad 11 milionów złotych. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Siemianowic Śląskich padła propozycja, by pałac został wykupiony przez... urząd miasta.

Siemianowicka radna chce, by miasto wykupiło Pałac Donnersmarcków

W drugiej połowie września podczas sesji Rady Miasta Siemianowice Śląskie został poruszony temat Pałacu Donnersmarcków. Obiekt w związku z ogłoszeniem stanu upadłości przez spółkę Inspiration Point S.A. która jest jego inwestorem, został wystawiony na sprzedaż przez Syndyk Masy Upadłości. Więcej o sprawie pisaliśmy tutaj. W trakcie sesji była wiceprezydent miasta, która obecnie jest radną, zaproponowała, by pałac został wykupiony przez siemianowicki magistrat.

W trakcie informacji międzysesyjnych zwróciłam się do Prezydenta Miasta z prośbą o rozważenie wykupu Pałacu Donnersmarcków, jednej z najcenniejszych pereł architektonicznych naszego miasta. Obiekt, który został w znacznym stopniu wyremontowany dzięki środkom unijnym, obecnie niestety stoi pusty. Pomimo wielomilionowych inwestycji, pałac nie zdołał się obronić w kontekście biznesowym i po raz kolejny wystawiono go na sprzedaż. Jestem głęboko przekonana, że miasto powinno podjąć działania mające na celu przejęcie tej nieruchomości i przywrócenie jej mieszkańcom - poinformowała Anna Zasada-Chorab w mediach społecznościowych.

Jak dodaje radna, rewitalizacja tego obiektu może przynieść wiele korzyści dla miasta. Zasada-Chorab posłużyła się przykładem pałacu w Pszczynie, który stał się centrum kulturalnym i turystycznym - Tysiące turystów, konferencje, wydarzenia – to wszystko może ożywić naszą lokalną gospodarkę i społeczność! Nasza wizja: Pałac Donnersmarcków mógłby stać się symbolem odrodzenia Siemianowic. Sale konferencyjne, przestrzeń gastronomiczna, hotel, izba pamięci – to tylko część możliwych funkcji, które mogą przyciągać zarówno mieszkańców, jak i inwestorów - wskazuje.

Ponadto radna podkreśla, że rewitalizacja pałacu mogłaby skutkować stworzeniem nowych miejsc pracy dla mieszkańców.

Zobaczcie, jak obecnie wygląda Pałac Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich.

Zarząd Miasta wykupi siemianowicki pałac?

Choć radna wymienia wiele pozytywnych stron wykupienia przez zarząd miasta Kompleksu Pałacowo-Parkowego w Siemianowicach Śląskich, to należy zwrócić uwagę na fakt, że kwota ponad 11 milionów złotych, za które w ofercie przetargowej został wystawiony pałac to dopiero początek kosztów.

Oprócz samej kwoty nabycia miasto musiałoby przeznaczyć co najmniej jeszcze raz tyle, by zrewitalizować obiekt. Nie należy zapominać także o kosztach utrzymania pałacu, co przy powierzchni niemal 36 tysięcy mkw, będzie generowało kolosalne koszty.

Przypomnijmy, że w 2005 roku miasto sprzedało zabytek spółce Silesia za zaledwie ok. 311 tysięcy złotych. Następnie pałac przeszedł w ręce firmy Prestige Residences z Katowic. W 2013 roku pałac został sprzedany Grupie Saternus. W 2016 roku zabytek trafił do rąk spółki Inspiration Point S.A.

Skontaktowaliśmy się z biurem prasowym Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie. Jak wyjaśnił nam rzecznik prasowy - Rafał Jakoktochce, zarząd miasta nie podjął jeszcze żadnej decyzji odnośnie siemianowickiego pałacu. Odpowiedź zarządu zostanie opublikowana w najbliższych dniach.

Jaka jest historia Pałacu Mieroszewskich w Siemianowicach?

Kompleks pałacowo-parkowy znajduje się w parku miejskim w centrum miasta. Budowę obiektu rezydencjonalnego w Siemianowicach rozpoczął już w XVII wieku ród Mieroszewskich. Z tego prawdopodobnie czasu pochodzi północne skrzydło budowli, przykryte charakterystycznym dachem mansardowym, zwanym polskim.

Od wschodu przylega do tego gmachu budynek bramny z wieżą zwieńczoną również barokowym hełmem z latarnią. Skrzydła zachodnie powstały w XVIII i XIX stuleciu. Są to budynki dwukondygnacyjne, z trójosiowymi ryzalitami pośrodku fasad. Stylistycznie nawiązują one do klasycyzmu. Pałac Donnersmarcków był kilkakrotnie modernizowany, stąd zapewne obecność neogotyckiej wieżyczki w jednym z narożników. Pod koniec XIX wieku Donnersmarckowie przekazali siemianowicki pałac spółce „Zjednoczone Huty Królewska i Laura” - czytamy w opisie pałacu opublikowanego przez slaskie.travel.pl.

Po II wojnie światowej Pałac Donnersmarcków znalazł się pod zarządem kopalnianym i miał licznych użytkowników, co, niestety, nie uchroniło go przed dewastacją. Budynek wciąż czeka na odnowienie.