Moda na wielkie galerie handlowe przemija?
Miasto bez wielkiej galerii handlowej jest jak pączek bez marmolady. Z tego założenia zresztą wychodziły stolice województw, które od początku XXI wieku robiły wszystko, aby to właśnie w ich mieście powstawały ogromne galerie handlowe. Inne, sąsiadujące z nimi miasta nie chcąc być gorsze, również je stawiały rękami prywatnych inwestorów. Koniec końców w ciągu ponad 20 w całej Polsce powstało kilka tysięcy większych bądź mniejszych galerii handlowych, które w ostatnim czasie zastępowane są nowym trendem pod nazwą "parki handlowe". Te wyróżniają się bardziej spójnym projektem i uporządkowaną przestrzenią, ale co do zasady pełnią te same funkcje, co galerie i wielkie centra handlowe. Różnica jest taka, że parki handlowe są z reguły mniejsze.
Największe galerie handlowe w Polsce. Kto liderem?
Pierwszą galerią handlową w Polsce była warszawska Panorama. Została otwarta w 1993 roku, choć nie od dziś mówi się o tym, że podobną funkcję pełnił istniejący od 1936 roku Supersam w Katowicach, który kilka lat temu przeszedł gruntowną modernizację.
Z czasem w Polsce powstawało coraz więcej galerii handlowych. Kolejnymi, po warszawskiej Panoramie, były:
- Galeria Klif otwarta w 1996 w Gdyni,
- Centrum Handlowe Auchan w Piasecznie, otwarte w 1996 roku,
- Centrum Handlowe King Cross Praga w Warszawie otwarte w 1996 roku,
- Centrum handlowe M1 w Czeladzi otwarte w w 1997 roku.
Tu nie bez przesady można powiedzieć, że są to najstarsze galerie handlowe w Polsce. Z każdym kolejnym rokiem powstawało ich coraz więcej. A wraz z ilością wiązała się nie tyle jakość, co wielkość. Galerie dosłownie rosły w oczach i puchły od oferowanych tam sklepów, zajmując coraz to większą przestrzeń w mieście. Z otwarciem każdej z nich wiązały się różne ciekawe, a czasem zaskakujące wydarzenia. Tak jak w przypadku Silesii City Center w Katowicach, którą otwierała słynna Paris Hilton. Poniżej znajdziecie listę dziesięciu największych galerii handlowych w Polsce.