Które miasto w Polsce jest najstarsze?
Pierwsze prawa miejskie w Polsce otrzymała miejscowość położona w województwie dolnośląskim. Nastąpiło to na początku XIII wieku. Złotoryja nabyła prawa miejskie dokładnie w 1211 roku.
Nazwa miejscowości pochodzi od łac. Aureus Mons – Złota Góra i niem. Goldberg i wiąże się z wydobywaniem złota w tym rejonie w okresie średniowiecza. Górnictwo złota rozwinęło się na złożach osadowych lub poprzez eksploatację twardych skał typu łupki czy diabazy. Pozostałością po wydobyciu drogocennego kruszcu jest Kopalnia Złota "Aurelia" wykuta pod górą Św. Mikołaja.
Tradycje związane ze złotem utrzymywane są w mieście do tej pory. Dzieje się to za sprawą organizowanych w Złotoryi Mistrzostw Płukania Złota, które ściągają zawodników i gości z całego kraju oraz różnych zakątków świata.
Które miasto w Śląskiem jest najstarsze?
Gdyby prześledzić listę dziesięciu najstarszych miast w Polsce to okazuje się, że aż trzy leżą na Górnym Śląsku. Co ciekawe, otrzymały one prawa miejskie przed 1257 rokiem, czyli datą kiedy Kraków oficjalnie uzyskał status miasta.
Skąd to porównanie? Niejednokrotnie w mediach pojawiały się błędne informacje, że Kraków jest najstarszym lub jednym z najstarszych miast w Polsce. Przykładowo od Krakowa starszy jest na przykład Bytom, który otrzymał prawa miejskie w 1254 roku lub Cieszyn, któremu nadano status miasta jeszcze przed 1223 rokiem.
Jednak które miasto w województwie śląskim jest najstarsze? Sprawdźcie w galerii listę miast, które jako pierwsze otrzymały prawa miejskie.