"Ostatni potworek" zniknął z bytomskiego rynku. Kamienica przy Podgórnej stała się ozdobą miasta

2025-07-28 13:22

Z kamienicy narożnej przy ul. Podgórnej 18 zniknęły już rusztowania, odsłaniając odrestaurowaną, efektowną elewację budynku z 1897 roku, zaprojektowanego przez znanego berlińskiego architekta Alberta Bohma. Przez lata uchodził za ostatni szpecący element rynku – dziś znów zachwyca historycznym charakterem i detalami architektonicznymi.

Bytomski rynek znów wypiękniał. Kolejna kamienica przeszła remont

26 lipca z bytomskiego rynku zniknęły ostatnie rusztowania. Remont narożnej kamienicy przy ulicy Podgórnej dobiegł końca. Modernizacja rozpoczęła się we wrześniu 2024 roku. Prace remontowe rozpoczęły się od dachu, a następnie odnowiono elewację budynku.

Wszystkie historyczne elementy zostaną odrestaurowane, a brakujące detale odtworzone. Ten etap prac potrwa do przyszłego roku - informował w 2024 roku przedstawiciel właściciela budynku. 

Jego słowa pokryły się z efektem finalnym. Ponadto wymienione także wszystkie drzwi i okna oraz izolację pionową budynku. Na parterze budynku wkrótce będą dostępne do wynajęcia lokale użytkowe.

Zobaczcie, jak prezentuje się po remoncie kamienica przy Podgórnej.

Historia zabytkowej kamienicy na bytomskim rynku

Kamienica przy ul. Podgórnej 18, której część wychodzi również na bytomski Rynek, należała niegdyś do braci Simona i Leopolda Guttmannów – synów Jakoba Guttmanna, rabina Wrocławia i aktywnego członka licznych stowarzyszeń naukowych i religijnych. W ich posiadaniu znajdowały się również inne kamienice przy Rynku, m.in. domy o numerach 3, 4 i 8.

W 1897 roku zlecili oni projekt nowej kamienicy berlińskiemu architektowi Albertowi Bohmowi. Budynek na rogu Rynku i ówczesnej ulicy Schiesshausstrasse (dzisiejsza Podgórna) był jego pierwszym dziełem zrealizowanym w Bytomiu. W późniejszych latach Bohm zaprojektował m.in. klasycystyczny gmach Opery Śląskiej oraz secesyjne kamienice przy ul. Józefczaka 4 i 8.

Dzięki odrestaurowanej elewacji przy Podgórnej 18 można dziś podziwiać dawny urok tej historycznej zabudowy. Przez kolejne dekady budynek był przebudowywany – dostosowywano go do potrzeb mieszkaniowych i handlowych, m.in. przez zmiany układu mieszkań czy wstawienie witryn sklepowych. Po II wojnie światowej usunięto zniszczenia dachu, poddasza i stropów. W tym okresie zniknęły także ozdobne elementy architektoniczne, takie jak hełm narożnej wieżyczki czy dekoracyjne szczyty.

Śląsk Radio ESKA Google News