Tychy: 6 stycznia ulicami miasta przejdzie Orszak Trzech Króli
6 stycznia w katolickiej tradycji świętujemy uroczystość Objawienia Pańskiego. Z tej okazji w wielu miejscach na świecie organizowane są Orszaki Trzech Króli. W tym roku ulicami polskich miast przejdzie blisko 800 barwnych korowodów. Jeden z nich zawita do Tychów.
Orszak Trzech Króli 2024 w Tychach. Program wydarzenia, trasa, godziny
Barwny pochód wyruszy w sobotę 6 stycznia o godz. 12:45 sprzed kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Tychach. Uczestnicy przejdą ulicami miasta, niosąc w rękach symboliczne dary dla dzieciątka Jezus. Przemarsz zakończy się o godz. 14 wspólnym poczęstunkiem i kolędowaniem z kapelą góralską.
W trakcie pochodu będzie można podziwiać liczne biblijne inscenizacje, przygotowane przez lokalne grupy teatralne. Parafia pw. św. Marii Magdaleny zachęca uczestników do przebrania się za królewskich dworzan i dwórki.
Chętni będą mogli skorzystać z okolicznościowych peleryn i flag, nie zabraknie też koron i śpiewników. Wszystkie rekwizyty będą do pobrania w Domu Parafialnym przed Orszakiem.
Zobacz zdjęcia z zeszłorocznego Orszaku Trzech Króli w Tychach:
Skąd się wzięły Orszaki Trzech Króli? Krótko o historii styczniowych korowodów
6 stycznia kościół katolicki uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywaną w polskiej tradycji świętem Trzech Króli. Dzień ten upamiętnia moment, kiedy nowonarodzonemu Chrystusowi pokłonili się mędrcy ze Wschodu.
Z tej okazji w wielu miejscach w całej Polsce i na świecie organizowane są Orszaki Trzech Króli. To uliczne korowody, symbolizujące podróż Mędrców do Betlejem. W przemarszach biorą udział tysiące wiernych, którzy chcą razem świętować tajemnice Objawienia Pańskiego. Polskie orszaki wywodzą się z tradycji jasełkowej i kolędniczej - uczestnicy po drodze śpiewają kolędy i odgrywają biblijne scenki.
Pierwszy udokumentowany orszak odbył się w 1855 roku w Barcelonie. W Polsce tradycję zapoczątkował wielobarwny korowód, który w 2009 roku przeszedł ulicami Warszawy. Od tego czasu uroczyste przemarsze są organizowane w setkach polskich miast i miasteczek. Podobne wydarzenia odbywają się w całej Europie, a także w Ameryce Północnej, Południowej, Azji i Afryce. W każdym miejscu ma inny klimat, powiązany z lokalną kulturą i pogodą.