Ponad 6 mln zł na edukację najzdolniejszych Polaków
Znani są już laureaci II ogólnopolskiego konkursu stypendialnego w Rafał Brzoska Foundation. Fundacja założona przez - nomen omen, założyciela InPostu, a w której wiceprezesem jest jego żona - Omenaa Mensah, przeznaczy na edukację najzdolniejszych ponad 6 milionów złotych. Do 28 ośmiu zeszłorocznych zwycięzców dołączy w tym roku 17 kolejnych stypendystów, którzy otrzymają stypendia dostosowane do ich indywidualnych potrzeb, co pozwoli na kontynuację (lub rozpoczęcie) edukacji na prestiżowych uczelniach w Polsce, Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Tajwanie, Korei Południowej, a nawet w egzotycznych Indiach.
Wyłonionych w ciągu dwóch lat 45 stypendystów to osoby, które mogą pochwalić się wybitnymi osiągnięciami naukowymi. Wśród laureatów jest m.in. Wiktor Babiński, który jest doktorantem a wydziale historii Uniwersytetu Yale, gdzie specjalizuje się w historii Europy Wschodniej i Rosji. Stypendium otrzyma również Kornelia Bartoszewicz, której zainteresowania skupiają się wokół psychiatrii, neuronauki i psychologii. Kornelia jestzwyciężczynią Olimpiady Neuronaukowej British Brain Bee i będzie reprezentować Wielką Brytanię na szczeblu międzynarodowym. Kornelia asystowała w przy badaniach nad chorobą Alzheimera w Departamencie Psychiatrii na Cambridge University oraz odbyła staż w Instytucie Biologii Eksperymentalnej im. Nenckiego.
Wśród stypendystów Rafał Brzoska Foundation są naukowcy i artyści
Inną stypendystką jest niesamowicie utalentowana wiolonczelistka z Bydgoszczy Zoja Giza. Choć ma dopiero 16 lat ma za sobą wiele sukcesów. W zeszłym roku dostała się na wspaniały koncept „Concertgeboworkest Young” w Holandii, wakacje 2023 spędziła na projekcie muzycznym w Stanach Zjednoczonych „Luzerne Music Center”. Młoda artystka wykazuje się dużą dojrzałością artystyczną a ambitny repertuar nie stanowi dla niej problemu.
Laureatką jest również Julia Lasiota, która obecnie jest studentką trzeciego roku uniwersytetu Stanforda Jest poliglotką – mówi w ośmiu językach i uczy się dwóch kolejnych. Mateusz Mikołajczak to natomiast pianista klasyczny, który kończy studia na jednej z najbardziej renomowanych szkół muzycznych w Europie -The Reina Sofia School of Music w Madrycie. Został przyjęty do najbardziej prestiżowej uczelni muzycznej na świecie - The Juilliard gdzie planuje zacząć naukę na jesieni 2023 roku.
Ilość zgłoszeń, które wpłynęły do tegorocznej edycji Funduszu Stypendialnego przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Okazuje się, że w Polsce nie brakuje wybitnie zdolnej młodzieży, która chce pogłębiać i wykorzystywać swoją wiedzę, by zmieniać świat na lepsze – mówi Rafał Brzoska cytowany przez portal kozaczek.pl
Wszyscy kandydaci dostali się do programu stypendialnego po rekomendacji Rady Programowej i Mentorskiej oraz osobistych rozmowach z Rafałem Brzoską i Omenąa Mensah. - Przyznaję, że kilkoro kandydatów podbiło moje serce już po kilku minutach rozmowy. Do każdego podchodziliśmy bardzo indywidualnie. Braliśmy pod uwagę człowieka. Jego energię, jaki jest, jakie ma predyspozycje i zainteresowania, a nie jedynie wyniki w nauce, bo te były wybitne. Wierzymy, że „szyte na miarę” stypendia pomogą im spełnić marzenia i zdobywać najlepsze wyniki nie tylko na polskich, ale i na światowych uczelniach – mówi Omenaa Mensah, wiceprezeska Rafał Brzoska Foundation.