Olsztyn zmieni swoją nazwę? Mieszkańcy wypowiedzieli się w kontrowersyjnej sprawie

i

Autor: UM Olsztyn Olsztyn zmieni swoją nazwę? Mieszkańcy wypowiedzieli się w kontrowersyjnej sprawie

Turystyka

Olsztyn zmieni swoją nazwę? Mieszkańcy wypowiedzieli się w kontrowersyjnej sprawie

2024-10-25 23:27

W Polsce są dwa miasta, które noszą tę samą nazwę. Chodzi o Olsztyn. Miasta znajdują się w województwach warmińsko-mazurskim oraz śląskim. Te drugie bardzo często jest mylone z tym pierwszym. Dochodziło nawet do sytuacji, ze google maps kierował do Olsztyna w warmińsko-mazurskim, choć docelowo miał prowadzić do tego w Śląskiem. Dlatego nazwa miasta miała ulec zmianie. W tej sprawie wypowiedzieli się mieszkańcy.

Burmistrz Olsztyna chciał zmiany nazwy miasta

Olsztyn  to miasto w województwie śląskim, które leży koło Częstochowy na obszarze dawnej ziemi krakowskiej, na zachodnim krańcu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Miejscowość prawa miejskie otrzymała w 1488 roku z rąk Kazimierza Jagiellończyka. W 1870 roku Olsztyn decyzją cara rosyjskiego utracił prawa miejskie, których nie odzyskał po odzyskaniu niepodległości. Spotkał go więc podobny los co Przyrów, który w tym samym roku również utracił prawa miejskie. Olsztyn swoje prawa miejskie odzyskał 1 stycznia 2022 roku, tym samym stając się ponownie miejscowością ze statusem miasta. 

To jednak nie jedyny Olsztyn w Polsce. Drugi znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim i jest stolicą tego regionu. Obydwa miasta dzieli odległość około 40‬0‬ kilometrów. Różni je wszystko: wielość, ranga i historia. Niemniej często przez urzędników i kurierów są - niezamierzenie - mylone ze sobą. 

Prawie codziennie do urzędu trafiają dokumenty adresowane do Olsztyna na północy Polski. Przekazywanie dokumentacji uruchamia dodatkowy tryb administracyjny, powoduje opóźnienie w załatwianiu spraw i generuje niepotrzebnie dodatkową pracę i koszty - tłumaczy burmistrz Olsztyna koło Częstochowy Tomasz Kucharski.

Google, prowadź do Olsztyna. Nie tego!

Nawet kiedy chcemy skorzystać z nawigacji, zdarzają się pomyłki. Google maps może "przypadkiem" chcieć cię skierować kilkaset kilometrów dalej. Przykładowo, po wpisaniu frazy "Olsztyn Rynek" czy "Olsztyn Plac Piłsudskiego" użytkownik zostanie pokierowany na Warmię, nie na Jurę. Jak wskazuje burmistrz Olsztyna śląskiego, nie raz przez były problemy związane z dostarczaniem np. dokumentacji przetargowej. Były też pomyłki wzbudzające śmiech, kiedy jedna linia lotnicza reklamowała loty do Olsztyna w warmińsko-mazurskim, ilustrując wszystko zdjęciem wzgórza zamkowego na Śląsku.

Z tego powodu burmistrz wpadł na pomysł, aby zmienić nazwę śląskiego Olsztyna na Olsztyn Jurajski. I nie chodzi już tu tylko o zniwelowanie do zera pomyłek wynikających z tej samej nazwy. Zmiana jest również motywowana chęcią tworzenia własnej dobrej marki i tożsamości miasta i gminy. Przy czym nie generowałoby to żadnych dodatkowych kosztów, czego obawiali się mieszkańcy Olsztyna. Aby jednak sprawa mogła ruszyć dalej i być formalnie przeprowadzana najpierw przez zarząd miasta, a następnie w ministerstwie trzeba było przeprowadzić w tej sprawie konsultacje. 

Konsultacje w sprawie zmiany nazwy Olsztyna. Znane są wyniki

Dlatego też miasto przeprowadziło konsultacje społeczne pytając mieszkańców, czy zgadzają się na zmianę nazwy "Olsztyn" na Olsztyn Jurajski". Uzasadnienie było proste - miasto, jak i mieszkańcy często posługują się tą nazwą, a adres strony internetowej gminy również zawiera wspomnianą nazwę. Czy mogło się więc coś nie udać? Mogło, bowiem mieszkańcy zdecydowali, że nie chcą zmieniać nazwy swojej miejscowości. Choć ankieta zakończyła się już ponad tydzień temu, to miasto do tej pory nie opublikowało dokładnych wyników. 

W dniu 8 października tego roku zakończyły się konsultacje dla Mieszkańców w sprawie zmiany nazwy Olsztyna na „Olsztyn Jurajski”. Z wstępnej analizy ankiet wynika, że przeważająca liczba uczestników konsultacji wypowiedziała się na „nie”. W związku z tym nie będę rekomendował Radzie Miejskiej dalszych czynności w tej sprawie - napisał w specjalnym oświadczeniu burmistrz Olsztyna Tomasz Kucharski. 

Olsztyn nie Jurajski, ale bardzo Jurajski. Oto atrakcje

Choć Olsztyn w województwie śląskim nie należy do największych miejscowości, to może się pochwalić wieloma atrakcjami turystycznymi. Do tych najważniejszych zaliczają się m.in. Zamek w Olsztynie, Olsztyńska Szopka, kościół w Zrębicach, Owca na rowerze Michała Batkiewicza czy chata na zakolu Wójtówka. 

Sporą popularnością cieszą się szlaki, zwłaszcza Szlak Orlich Gniazd, którego trasa przebiega przez: ruiny olsztyńskiego Zamku oraz Rezerwaty Zielona Góra i Sokole Góry. Bardzo ciekawą opcją do zwiedzania są Dróżki Świętego Idziego. Ma on swój początek w Olsztynie, przebiega przez rezerwat Sokole Góry do Zrębic i kończy się przy zabytkowym kościele pw. św. Idziego w Zrębicach. Na trasie znajduje się wiele obiektów, które warto zobaczyć: Ruchoma Szopka Olsztyńska, Góra Biakło, jaskinie w rezerwacie Sokole Góry oraz miejsca związane z kultem św. Idziego: Skałki św. Idziego, Źródełko św. Idziego, Kapliczka św. Idziego oraz zabytkowy Kościół pw. św. Idziego w Zrębicach. 

Piękny Olsztyn Jurajski na zdjęciach

Czy rozpoznasz miasto województwa śląskiego po samym opisie? Nieoczywisty QUIZ

Pytanie 1 z 15
Na rozgrzewkę. "Słyszysz Artur Rojek, myślisz…"