Ojciec polskiego metalu zmarł dwa lata temu. Roman Kostrzewski spoczął na cmentarzu w Bytomiu

i

Autor: Facebook/Kat i Roman Kostrzewski

Muzyka

Ojciec polskiego metalu zmarł dwa lata temu. Roman Kostrzewski spoczął na cmentarzu w Bytomiu

2024-02-08 8:00

Dwa lata temu media w całym kraju obiegła wiadomość o śmierci Romana Kostrzewskiego, jednej z najważniejszych postaci w historii polskiego metalu. Wokalista Kata spoczął na cmentarzu komunalnym w Bytomiu. Z tym miastem zresztą był mocno związany.

Dwa lata temu odszedł Roman Kostrzewski

10 lutego 2022 roku, pięć dni przed urodzinami Romana Kostrzewskiego, w mediach społecznościowych pojawił się taki oto komunikat: "Z wielkim smutkiem i pogruchotanymi sercami informujemy, że [...] odszedł od nas Romek. Zasnął spokojnie, otoczony dobrą opieką i bliskimi. Już go nie boli. Do zobaczenia w Piekle Przyjacielu!". To fragment wpisu, który opublikowali muzycy ze składu Kat & Roman Kostrzewski na Facebooku. 

Roman Kostrzewski przyszedł na świat 15 lutego 1960 roku w Piekarach Śląskich. Swoje dzieciństwo spędził w domu dziecka w Dobrodzieniu (nie ukrywał nigdy, że ten etap w jego życiu miał na niego bardzo duży wpływ, również pod kątem twórczości). Tak naprawdę nazywał się Kołek, ale swoje nazwisko zmienił w latach osiemdziesiątych. Na początku tej dekady poznał muzyków Kata. Nastąpiło to 12 grudnia 1981 roku, czyli dzień przed ogłoszeniem wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, w trakcie festiwalu Silesian Rock w Bytomiu. 

Trzy lata później zespół został zauważony w Jarocinie i triumfował w nieoficjalnym plebiscycie publiczności. W 1985 roku grupa nagrała pierwszy album zatytułowany "666" (na rynku ukazała się także anglojęzyczna wersja "Metal and Hell"). Później Kat zyskiwał coraz większą rozpoznawalność i na zawsze zapisał się w historii polskiego metalu. 

Kostrzewski, oprócz występowanie w zespole Kat (do 2004), był także współzałożycielem grup: Alkatraz (2000-2002) oraz Kat & Roman Kostrzewski (2004-2022). Działał również na polu solowym. 

Niewątpliwie, stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych wokalistów w historii metalu. Jego głosu nie da się pomylić z żadnym innym. Znany był także ze swoich charakterystycznych (i często) kontrowersyjnych tekstów. Nie brakowało w nich takich tematów, jak magia czy okultyzm. – Określono mnie jako satanistę i z tym piętnem jest mi przyjemnie – powiedział kiedyś. 

Na co zmarł Roman Kostrzewski?

W styczniu 2020 roku na oficjalnym profilu grupy Kat & Roman Kostrzewski na Facebooku pojawiło się oświadczenie, w którym muzycy odnieśli się do odwołanych koncertów. Mogliśmy w nim przeczytać, że "tym razem nie chodzi o przeziębienie i sprawa wymaga poważniejszych kroków". Okazało się później, że Roman Kostrzewski zmaga się z chorobę nowotworową. 

We wrześniu 2021 roku we Wrocławiu odbył się wyjątkowy koncert - "Do zobaczenia w Piekle" - na rzecz artysty. Cały dochód z biletów został przeznaczony na walkę Romana z rakiem. Na scenie pojawiło się mnóstwo gości m.in. Titus z Acid Drinkers czy Nergal z grupy Behemoth. Był to jeden z ostatnich koncertów Romana Kostrzewskiego w życiu... 

Pogrzeb Romana Kostrzewskiego

i

Autor: ART Service Pogrzeb Romana Kostrzewskiego

Gdzie jest pochowany Roman Kostrzewski?

Odszedł 10 lutego 2022 roku, w wieku 61 lat. Roman Kostrzewski, po ceremonii pogrzebowej świeckiej, która miała miejsce 18 lutego, został pochowany na cmentarzu komunalnym przy ul. Kwiatowej w Bytomiu. 

W październiku tego samego roku radni Rady Miejskiej w Bytomiu podjęli decyzję o nadaniu skwerowi przy ul. Parkowej imienia właśnie wokalisty zespołu Kat. Artysta doczekał się także, w tym miejscu, tabliczki upamiętniającej (odsłonięto ją w pierwszą rocznicę śmierci). Kostrzewski ma ponadto swój pomnik z drewna, który znajduje się przy Leśniczówce w Parku Śląskim w Chorzowie. 

Tablica ku pamięci Romana Kostrzewskiego w Bytomiu

i

Autor: UM Bytom

Quiz. W PRL nikt nie grał tak, jak KAT. Jak dobrze znasz legendę polskiego metalu?

Pytanie 1 z 10
W którym roku do grupy KAT dołączył wokalista Roman Kostrzewski?