W Rybniku powstanie centrum przesiadkowe
Katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich razem z władzami Rybnika ogłosili konkurs na projekt centrum przesiadkowego, który powstanie w dzielnicy Śródmieście. Obiekt ma zintegrować różne środku transportu oraz stworzyć bardziej efektywną infrastrukturę transportową wewnątrz miasta. Jego zadaniem będzie m.in. redukcja ruchu samochodowego w Śródmieściu.
W związku z tym na terenie centrum zbudowane zostaną perony dla autobusów. W ramach zadania powstanie także drugi miejski parking wielopoziomowy w tej dzielnicy, na którym wydzielonych zostanie około 500 miejsc parkingowych. Ponadto na terenie centrum znajdzie się także ponad 60 miejsc dla rowerów.
To szansa na powstanie nowoczesnego obiektu, odpowiadającego najnowszym trendom w architekturze - powiedział dla Gazety Wyborczej katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Kilkaset nowych miejsc parkingowych w Rybniku
Budowa centrum przesiadkowego wiąże się z wieloma zmianami. W czasie, gdy będzie powstawał parking wielopoziomowy, ruch kołowy na ul. Jankowickiej będzie wzmożony, dlatego w miejscu obecnych postojów samochodów wzdłuż ulicy wyznaczona zostanie dwukierunkowa droga rowerowa o szerokości 2,5 m.
Główny wjazd samochodów do parkingu wielopoziomowego wyznaczony będzie przy ul. Młyńskiej. Wzdłuż zachodniej strony ulicy zaprojektowano chodnik o szerokości 2 metrów. Projektanci mają dążyć do poszerzenia wymiarów tak, aby chodnik uzyskał szerokość minimum 3 metrów, przez co może stanowić ciąg pieszo-rowerowy, czyli połączenie z ul. Reymonta i Bulwarami nad Nacyną.
Rybnik otwiera architektom drzwi do stworzenia nowego, atrakcyjnego punktu przesiadek, który będzie odzwierciedlał współczesne wyzwania i aspiracje miasta. To doskonała okazja dla zespołów projektowych do wykazania się swoimi umiejętnościami, a także szansa na powstanie nowoczesnego obiektu, odpowiadającego najnowszym trendom w architekturze - przekazuje "GW" katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Zwycięski projekt zostanie wybrany jeszcze w 2023 roku przez siedmioosobowe jury, w którym zasiądą architekci oraz przedstawiciele władz Rybnika. Wśród nich znajdą się m.in. Henryk Mercik, miejski konserwator zabytków, czy też Bartosz Gurawski, architekt z Poznania, który niedawno wygrał konkurs na parking wielopoziomowy w katowickiej Strefie Kultury.
Konkurs na koncepcją architektoniczną Centrum Przesiadkowego w Rybniku - wyniki
Konkurs organizowany jest w trybie nieograniczonym, jednoetapowym, Oznacza to, że każdy zainteresowany architekt może złożyć pracę bez wcześniejszego wniosku o dopuszczenie do udziału. Termin składania prac mija 22 listopada 2023 r., a ogłoszenie wyników zaplanowano na 12 grudnia.
Przypomnijmy, że przestrzeń, na której powstanie centrum przesiadkowe, przechodzi metamorfozę. W centralnej części miasta, przy placu Armii Krajowej, w 2015 roku wybudowano 12-kondygnacyjny biurowiec K1. Lokalizacja ta cieszy się dużym zainteresowaniem najemców. Swoje biura mają tu też m.in. ING Bank Śląski, FireUp Software czy PKO BP.
Źródło: Gazeta Wyborcza