Funkcjonariusze Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali cztery osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wystawianiem na portalach internetowych fałszywych ogłoszeń dotyczących sprzedaży pojazdów pochodzących z krajów Unii Europejskiej.
Suma strat poniesionych w wyniku oszustw wyniosła ponad 1,6 miliona złotych.
Zatrzymanie podejrzanych o oszustwa
Zobacz zdjęcia z akcji
Sprzedam samochód w atrakcyjnej cenie
Członkowie grupy wykorzystując tak zwane "słupy" zakładali podmioty gospodarcze w formie jednoosobowej działalności gospodarczej oraz kupili leganie działającą spółkę, a następnie przy ich wykorzystaniu, zamieszczali ogłoszenia sprzedaży aut pochodzących z krajów Unii Europejskiej.
Ogłoszenia były fikcyjne, bo mężczyźni od początku nie mieli ochoty zajmować się handlem autami, a jedynie planowali oszustwo.
Fałszywe ogłoszenia zawierały zdjęcia pojazdów, które oszuści pozyskiwali z ofert na zagranicznych portalach sprzedażowych, a opisywali w taki sposób, że klienci mogli mieć wrażenie, jakoby niby dysponują.
Następnie przestępcy pobierali zaliczki za oferowane auta, zapewniając, że po okresie 30 dni roboczych pojazdy zostaną dostarczone pod adres wskazany przez kupujących. Jednak po tym okresie kontakt ze sprzedającymi się urywał, oszuści przestawali odbierać telefony oraz wiadomości e-mail.
Co grozi za oszustwo?
Śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, podejrzanej o liczne oszustwa na kwotę ok 1,6 mln złotych i pranie pieniędzy podjęła Prokuratura Okręgowa w Katowicach. Zatrzymano 4 osoby, które łącznie usłyszały 14 zarzutów. Wobec 3 z nich, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Za zarzucane czyny oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. pap