Odwrócona tęcza

i

Autor: Aneta Twaróg

Ciekawostka

Odwrotna tęcza w Sosnowcu. Niecodzienne zjawisko uchwycone na zdjęciu

2023-09-21 13:24

Odwrotna tęcza to rzadkie zjawisko optyczne. Mieszkańcy Sosnowca mieli okazję je zaobserwować kilka dni temu. Tęcza wygięta była w łuk z końcami ku górze zamiast ku dołowi. Na dodatek kolejność barw tęczy także była zmieniona.

Odwrotna tęcza

Mieszkańcy Sosnowca przywykli do niecodziennych zjawisk pogodowych. Jednak odwrotna tęcza, jaka pojawiła się na niebie, jest prawdziwą sensacją. Mieszkańcy z zainteresowaniem śledzili rzadkie zjawisko optyczne i robili zdjęcia.

Czym jest odwrócona tęcza?

Odwrotna tęcza, wyglądająca, jakby ktoś ją przestawił do góry nogami to zjawisko optyczne. Fachowcy o nim łuk okołozenitalny.

Odwrócona tęcza pojawia się na niebie rzadko i tylko wtedy, gdy wysoko w chmurach pierzastych lub warstwowo-pierzastych słońce załamie się w kryształkach lodu. Dla odmiany standardowa tęcza pojawia się dosyć często i zwykle po deszczu, a to dlatego, że światło rozszczepia się na kroplach wody.

Łuk okołozenitalny należy do rodziny halo - zjawisk optycznych wywołanych przez rozpraszanie się światła w kryształach lodu.

Odwrócona tęcza

i

Autor: Aneta Twaróg

Co oznacza tęcza do góry nogami?

Można niemal z pewnością powiedzieć, że pojawienie się odwróconej tęczy wysoko na niebie zwiastuje zmianę pogody. Jak to możliwe?

Łuk okołozenitalny pojawia się w chmurach piętra wysokiego - cirrusach, a właśnie te chmury zwiastują zmianę pogody. Nadciąga wówczas chłodne powietrze z północy lub północnego zachód i chmury wolno przesuwają się ze wschodu na zachód.

Czy tęcza to zjawisko pogodowe?

Z całą pewnością należy stwierdzić, że odwrotna tęcza jest zjawiskiem optycznym i meteorologicznym. Powstaje w wyniku rozszczepienia światła słonecznego, które dostając się do atmosfery napotyka na swojej drodze drobinki lodu i przez nie przechodzi. Efektem tego zjawiska jest rozkład światła białego na wielobarwne widmo.

Od klasycznej tęczy odróżnia się również ułożeniem barw, które są odwrócone. W łuku zatem fiolet znajduje sie na górze, a następnie przechodzi w kolor niebieski, zielony, żółty, pomarańczowy i czerwony.

Czy możesz być meteopatą?

Pytanie 1 z 7
Czy odczuwasz zmiany w samopoczuciu wraz ze zmianami ciśnienia atmosferycznego?