Odstrzał sanitarny w województwie śląskim. Do odstrzału ponad 3 tys. dzików

i

Autor: Obraz autorstwa vladimircech na Freepik

Wiadomości

Odstrzał sanitarny w województwie śląskim. Do odstrzału ponad 3 tys. dzików

2024-05-16 11:36

Zgodnie z nowym rozporządzeniem wojewody śląskiego do końca roku w województwie śląskim ponad 3 tys. dzików ma zostać odstrzelonych. Decyzja jest spowodowana zagrożeniem wystąpienia choroby afrykańskiego pomoru świń.

Odstrzał sanitarny dzików w województwie śląskim

We wtorek 14 maja br. wojewoda śląski opublikował rozporządzenie w sprawie ustalenia nakazu odstrzału sanitarnego dzików na obszarze zagrożenia wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terenie województwa śląskiego. Do końca roku w całym województwie odstrzelonych ma zostać ponad 3 tys. dzików.

Odstrzał dzików prowadzony będzie na terenie 214 obwodów łowieckich z wyłączeniem rezerwatów przyrody, w tym na terenach wiejskich oraz dużych miast takich jak Katowice, Zabrze, Gliwice, Ruda Śląska, Bytom i Sosnowiec. Dzierżawcy lub zarządcy wymienionych w rozporządzeniu obwodów łowieckich zobowiązani są w terminie do 31 grudnia br. do odstrzału określonej liczby żyjących tam dzików. Liczba zwierząt do odstrzału różni się w zależności od obwodu. Przykładowo dla obwodu nr 133 ustalono limit 37 dzików od odstrzały, natomiast w obwodzie nr 131 obowiązujący limit to 14. Łącznie w całym województwie śląskim do końca roku odstrzelonych ma zostać 3008 dzików. Liczba ta jest prawie cztery razy większa niż w ubiegłym roku.

Dodatkowo dzierżawcy lub zarządcy obwodów łowieckich powinni niezwłocznie zgłosić właściwemu miejscowo powiatowemu lekarzowi weterynarii każdy przypadek padnięcia dzika, lub podejrzenia wystąpienia afrykańskiego pomoru świń.

Afrykański pomór świń (ASF) to zakaźna i zaraźliwa wirusowa choroba świń oraz dzików. Na szczęście wirus jest niechorobotwórczy dla ludzi i innych gatunków zwierząt. Jedyną metodą zwalczania choroby jest odstrzał i utylizacja chorych lub podejrzanych o zachorowanie świń.