Obowiązkowa służba wojskowa w Polsce
Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w lipcu, że Wojsko Polskie liczy obecnie ponad 175 tys. „żołnierzy pod bronią”. We wrześniu jest to już ponad 180 tys. żołnierzy. MON planuje w krótkim czasie uzupełnić liczebność armii w Polsce do stanu 300 tys. żołnierzy. Stąd pojawiły się sugestie, aby w Polsce wprowadzić obowiązkową zasadniczą służbę wojskową i w szybkim czasie przeszkolić kilkaset tysięcy osób.
Kiedy obowiązkowa służba wojskowa? Wyniki sondażu
Polacy są przekonani, że po wyborach nie zostanie przywrócona obowiązkowa służba wojskowa – wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla „Rzeczpospolitej” i RMF FM, którego wyniki zostały opublikowane w czwartek.
71,1 proc. badanych uważa, że po wyborach nie zostanie przywrócona obowiązkowa służba wojskowa. Odmiennie myśli 17,5 proc., a nie ma zdania 11,5 proc.
„W grupie tych, którzy nie wierzą w przywrócenie poboru, niemal po równo są zwolennicy PiS (74 proc. wskazań), jak i opozycji (KO, Trzecia Droga, Lewica) – 70 proc.” – pisze czwartkowa „Rzeczpospolita”, która opublikowała wyniki sondażu.
Czy wróci obowiązkowa służba wojskowa?
W 2008 roku oficjalnie w Polsce zaprzestanie przymusowego poboru do wojska. Do dzisiaj nie ma planów przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej, chociaż prawnie jest taka możliwość.
W ustawie o obronie ojczyzny zapisano, że wprowadza się obowiązek pełnienia zasadniczej służby wojskowej "z uwzględnieniem potrzeb Sił Zbrojnych" (art. 152). Osobą odpowiedzialną jest Prezydent RP na wniosek Rady Ministrów. I to on wprowadza, w drodze rozporządzenia, obowiązek pełnienia zasadniczej służby wojskowej, określając termin jej rozpoczęcia i zakończenia, z uwzględnieniem potrzeb Sił Zbrojnych.