Wojsko

i

Autor: por. Joanna Nowakowska/11LDKPanc

Wojsko

Obowiązkowa służba wojskowa po wyborach 2023? Jest sondaż Polaków

Wojsko Polskie liczy obecnie 180 tys. żołnierzy. MON chce, aby liczebność armii wzrosła do 300 tys. zł. Stąd pojawiło się pytanie, czy w Polsce będzie obowiązkowa służba wojskowa. Mamy wyniki najnowszego sondażu.

Obowiązkowa służba wojskowa w Polsce

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w lipcu, że Wojsko Polskie liczy obecnie ponad 175 tys. „żołnierzy pod bronią”. We wrześniu jest to już ponad 180 tys. żołnierzy. MON planuje w krótkim czasie uzupełnić liczebność armii w Polsce do stanu 300 tys. żołnierzy. Stąd pojawiły się sugestie, aby w Polsce wprowadzić obowiązkową zasadniczą służbę wojskową i w szybkim czasie przeszkolić kilkaset tysięcy osób.

Kiedy obowiązkowa służba wojskowa? Wyniki sondażu

Polacy są przekonani, że po wyborach nie zostanie przywrócona obowiązkowa służba wojskowa – wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla „Rzeczpospolitej” i RMF FM, którego wyniki zostały opublikowane w czwartek.

71,1 proc. badanych uważa, że po wyborach nie zostanie przywrócona obowiązkowa służba wojskowa. Odmiennie myśli 17,5 proc., a nie ma zdania 11,5 proc. 

„W grupie tych, którzy nie wierzą w przywrócenie poboru, niemal po równo są zwolennicy PiS (74 proc. wskazań), jak i opozycji (KO, Trzecia Droga, Lewica) – 70 proc.” – pisze czwartkowa „Rzeczpospolita”, która opublikowała wyniki sondażu.

Czy wróci obowiązkowa służba wojskowa?

W 2008 roku oficjalnie w Polsce zaprzestanie przymusowego poboru do wojska. Do dzisiaj nie ma planów przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej, chociaż prawnie jest taka możliwość. 

W ustawie o obronie ojczyzny zapisano, że wprowadza się obowiązek pełnienia zasadniczej służby wojskowej "z uwzględnieniem potrzeb Sił Zbrojnych" (art. 152). Osobą odpowiedzialną jest Prezydent RP na wniosek Rady Ministrów. I to on wprowadza, w drodze rozporządzenia, obowiązek pełnienia zasadniczej służby wojskowej, określając termin jej rozpoczęcia i zakończenia, z uwzględnieniem potrzeb Sił Zbrojnych.

Czy sprawdziłbyś się w pracy w wojsku? Pytania mogą zaskoczyć!

Pytanie 1 z 20
Sądami wojskowymi są: