Kwalifikacja wojskowa w województwie śląskim jest przeprowadzana w okresie od dnia 17 kwietnia do dnia 21 lipca 2023 roku. Wojsko wzywa zarówno mężczyzn jak i kobiety. Obwieszczenie wojewody jasno określa warunki i zasady kwalifikacji oraz wskazuje grupę osób, które zostaną wezwane.
Kwalifikacja wojskowa: kto zostanie wezwany
Do stawienia się kwalifikacji wojskowej 3 wzywa się:
- a) mężczyzn urodzonych w 2004 roku,
- b) mężczyzn urodzonych w latach 1999-2003, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
- c) osoby które w latach 2021-2022:
- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności
- d) kobiety urodzone w latach 1999-2004 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą naukę w zawodach: medycznych, weterynaryjnych, morskich oraz lotniczych, a także zawodów: psychologów, rehabilitantów, radiologów, diagnostów laboratoryjnych, informatyków, teleinformatyków, nawigatorów oraz tłumaczy.
- e) osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Gdzie odbywa się kwalifikacja wojskowa
Kwalifikacja wojskowa odbywa się w miastach powiatowych i miastach na prawach powiatu.
W województwie śląskim jest jednak kilka wyjątków. Dla osób zamieszkałych stale lub przebywających czasowo ponad 3 miesiące na terenie miast: Pszów, Radlin, Rydułtowy, Wodzisław Śląski; gmin: Godów, Gorzyce, Lubomia, Marklowice i Mszana przeprowadzona zostanie w Wodzisławiu Śląskim przy ul. św. Wawrzyńca 1 (dzielnica Wilchwy) w okresie od dnia 17 kwietnia do dnia 24 maja 2023r., z wyłączeniem 2 maja 2023 r. od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17.
Jak wygląda kwalifikacja wojskowa?
Zasadą jest, że osoba stająca przed lekarzem, musi się rozebrać do bielizny. Rozbieranie się do naga przed komisją jest zabronione. Jeśli lekarz w komisji uzna, że konieczne jest badanie jąder, odbytu lub prostaty, odbywa się ono za parawanem.
Podczas kwalifikacji wojskowej specjalna komisja lekarska ocenia stan zdrowia kandydatów, zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Jeśli zachodzi taka konieczność, to komisja kieruje wezwaną osobę na dodatkowe, specjalistyczne badania. Na koniec zostaje wydane orzeczenie o zdolności lub niezdolności do odbywania służby wojskowej.
Kwalifikacja wojskowa kończy się nadaniem kategorii i wydaniem książeczki wojskowej.
Kategorie wojskowe w Polsce
- A — zdolny do czynnej służby wojskowej;
- B — czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej;
- D — niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju;
- E — trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji w czasie wojny.
Czy kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa?
Osoba podlegająca kwalifikacji wojskowej, która z ważnych przyczyn nie może stawić się do kwalifikacji wojskowej w wyznaczonym terminie, obowiązana jest zawiadomić o tym wójta lub burmistrza (prezydenta miasta), do dniu, w którym była obowiązana stawić się do kwalifikacji wojskowej, oraz przedstawi dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się.
Kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa. A dodatkowo niestawienie się do kwalifikacji wojskowej przed wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta) przed właściwą komisją lekarską lub szefem wojskowego centrum rekrutacji w określonym terminie albo nie przedstawienie dokumentów, których przedstawienie zostało nakazane, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywnie.