Jakie zastosowanie miały zioła? Dowiemy się na warsztatach
W Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie w niedzielę, 20 sierpnia odbędzie się wydarzenie zatytułowane „O zbożach, chlebie i ziołach”. Będzie można dowiedzieć się jak wyglądało latem życie dawnej wsi podczas zaplanowanych warsztatów, pokazów, obrzędów i jarmarku.
„Sierpień w kulturze chłopskiej to czas najcięższej pracy która wieńczyła całoroczne wysiłki o jak największy plon. Zioła miały dawniej szerokie zastosowanie w życiu codziennym, wierzono także, że poświęcone w kościele w dniu Matki Boskiej Zielnej bukiety nabierają szczególnej mocy. Nasi goście dowiedzą się do czego w medycynie służyły poszczególne zioła, w jaki sposób przyrządzano leki , wywary, wyciągi, nalewki czy maści. Podczas imprezy zaprosimy dzieci na warsztaty tworzenia zielników" - zachęcają organizatorzy.
Korowód dożynkowy, zwiedzanie młynu i wiatraka
„Impreza w skansenie to także nawiązanie do tradycji dożynkowych. W tym roku obrzęd ten odtworzy grupa Bojszowianie. Zespół folklorystyczny wraz z gośćmi skansenu wyruszy spod chałupy z Bykowiny barwnym korowodem dożynkowym pod kościół. Po mszy zespół przejdzie pod scenę gdzie da koncert ludowych piosenek i pieśni" - czytamy dalej w informacji prasowej o wydarzeniu na stronie internetowej skansenu.
Ponadto, w spichlerzu z Wojkowic będzie można wykonać kotyliony dożynkowe zaś w chałupie ze Zborowskiego kwiaty z bibuły. Tradycyjnie, będą warsztaty robienia podpłomyków ze świeżo zmielonej mąki w żarnach i możliwość zwiedzenia Młynu z Imielina oraz wiatraka z Grzawy.
Nie zabraknie także kiermaszu z rękodziełem, ziołami, miodami które rozstawią się na terenie skansenu. Początek imprezy o godzinie 13.