W Rudzie Śląskiej upamiętniono zasłużonego zapaśnika. Rondo w Wirku będzie nosić imię Ronsarda Błażycy

i

Autor: UM Ruda Śląska

Ruda Śląska

Nowe rondo w Rudzie Śląskiej nazwano imieniem zasłużonego na igrzyskach olimpijskich zapaśnika

2024-09-03 15:34

W Rudzie Śląskiej upamiętniono zapaśnika. W Roku Polskich Olimpijczyków imieniem Ryszarda Błażycy nazwano nowopowstałe rondo w dzielnicy Wirek. O uczczeniu wybitnego rudzianina zadecydowała rada miasta.

Rondo imienia Ryszarda Błażycy w Rudzie Śląskiej

Podczas sesji rady miasta 29 sierpnia br. radni z Rudy Śląskiej jednogłośnie zadecydowali o upamiętnieniu zasłużonego zapaśnika, który był rudzianinem. Niedawno powstałe rondo w dzielnicy Wirek u zbiegu ulic Bielszowickiej i 1 Maja będzie nosić imię Ryszarda Błażycy. Rondo to łączy ul. 1 Maja z nowym odcinkiem trasy N-S.

- Chcemy w ten sposób uczcić pamięć zasłużonego mieszkańca naszego miasta, tym bardziej, iż w 100-lecie zdobycia pierwszego olimpijskiego medalu, Sejm Rzeczypospolitej Polski ogłosił rok 2024 Rokiem Polskich Olimpijczyków - powiedział prezydent Michał Pierończyk.

Decyzja o upamiętnieniu zasłużonego rudzianina zapadła w kontekście obchodzonego w tym roku 100-lecia zdobycia przez Polskę pierwszego medalu olimpijskiego. Dokładnie 27 lipca 1924 roku podczas VIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu drużyna polskich kolarzy torowych wywalczyła srebrny medal, będący pierwszym w historii Polski medalem olimpijskim. Polskę reprezentowali: Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk. W wyścigu na 4000 m zajęli drugie miejsce, przegrywając z Włochami. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2024 Rokiem Polskich Olimpijczyków

Kim był Ryszard Błażyca?

Ryszard Błażyca był mieszkańcem Nowej Wsi, na której terenie obecnie znajduje się rudzka dzielnica Wirek. Pracował w kopalniach „Wanda” i „Pokój”. Był wielokrotnie nagradzanym na mistrzostwach Śląska i Polski prekursorem sportu zapaśniczego na terenach Rudy Śląskiej. W 1928 roku triumfował na arenie międzynarodowej - zajął 7. miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie. W 1935 roku został wiceprezesem i instruktorem zapasów w KS Kopalnia Pokój. Za swoje osiągnięcia został odznaczony m.in. Brązowym Krzyżem Zasług i Medalem 10-lecia Polski Ludowej.

Nowe rondo w Rudzie Śląskiej nazwano imieniem zasłużonego na igrzyskach olimpijskich zapaśnika

i

Autor: UM Ruda Śląska

Jaki sport powinieneś uprawiać?

Pytanie 1 z 7
Kto jest Twoim ulubionym polskim sportowcem?