Badania przesiewowe górników na obecność koronawirusa

i

Autor: Agnieszka Ambroż - PGG S.A

Nowatorska metoda leczenia choroby COVID-19 w Bytomiu! To może być przełom w walce z pandemią

2020-05-12 13:09

Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu poinformował, że otrzymał od Śląskiej Rady Lekarskiej zgodę na rozpoczęcie nowatorskiej terapii zakażenia koronawirusem.

Leczenie osoczem to dobry sposób na koronawirusa? Nowatorska metoda leczenia w bytomskim szpitalu

Komisja bioetyczna przy Śląskiej Radzie Lekarskiej wydała wczoraj zgodę na rozpoczęcie nowatorskiej terapii zakażenia koronawirusem. Leczenie osoczem koronawirusa będzie realizowane na Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu. 

- Jedną z bardziej obiecujących form terapii COVID-19 jest podawanie osocza osób, które przebyły chorobę oraz wytworzyły odporność pochorobową, tzw. ozdrowieńców. Jest to metoda, w której wykorzystuje się przetoczenie osocza zawierającego swoiste przeciwciała neutralizujące anty-SARS-Cov-2 w celu działania bezpośrednio przeciwwirusowego u biorcy – wyjaśnia dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz.

Leczenie przeciwciałami ludzkimi zawartymi w surowicy lub preparatach immunoglobulin ludzkich jest szeroko stosowane w wielu chorobach zakaźnych, np. przy wirusowych zapaleniach wątroby typu A i B, odrze, ospie wietrznej, tężcu. Jest to metodą dobrze znana medycynie oraz stosunkowo bezpieczna. 

Miejsca na spacery bez tłumów w woj. śląskim

Dr Jaroszewicz podkreśla, że jednym z kluczowych argumentów za taką właśnie metodą jest to, iż pozyskanie takiego leku nie wymaga złożonego procesu technologicznego, a jedynie dobrowolnej chęci niesienia pomocy przez osoby, które już przechorowały SARS-Cov-2.

Bezsprzecznie planowane badanie jest nowatorskie, na ten moment znane są pojedyncze przypadki stosowania tej metody w Polsce. Z drugiej strony na świecie opisano już kilkudziesięciu chorych leczonych tą metodą, u których stwierdzano poprawę stanu klinicznego, zmniejszenie duszności i szybszy powrót do zdrowia, podczas gdy nie ma istotnych działań ubocznych osocza.

- Od tego tygodnia pacjenci zakażeni SARS-Cov-2 hospitalizowani w Oddziale naszego szpitala będą mieli dostęp do tej metody leczenia, oczywiście w przypadku wyrażenia przez nich zgody (terapia eksperymentalna) i z przestrzeganiem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Osocze ozdrowieńców będzie dostarczane przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach - informuje dr Jaroszewicz. - Przy okazji chcemy zachęcić wszystkie osoby, które przebyły zakażenie koronawirusem SARS-Cov-2 przed min. 2 tygodniami i miały dwa ujemne wyniki PCR do kontaktowania się z Centrum Krwiodawstwa na mail: [email protected] - dodaje Jaroszewicz.

Zobacz także:

Sonda
Czy na Śląsku odmrażanie gospodarki powinno być wolniejsze?
Posłuchaj, co koronawirus robi z płucami człowieka.To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami