Rozbudowa Teatru Zagłębia w Sosnowcu

i

Autor: Pracownia Projektowa Analog

Sosnowiec

Nowa scena, ogród i parking, a do tego lepsza akustyka. Tak zmieni się Teatr Zagłębia w Sosnowcu

Krakowska pracownia Atelier Loegler Architekci dokończy projektowanie nowego budynku Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w 2026 roku zostanie ogłoszony przetarg na prace budowalne. Całość powinna być gotowa w 2029 roku. Całkowity koszt inwestycji oszacowano na ok. 100 mln zł.

Konkurs na rozbudowę Teatru Zagłębia w Sosnowcu

W marcu 2021 roku ogłoszono konkurs architektoniczny na rozbudowę i modernizację zabytkowej siedziby Teatru Zagłębia przy ul. Teatralnej 4 w Sosnowcu. Kilka miesięcy później poznaliśmy laureatów. Pierwszą nagrodę zdobyła pracownia Analog ze Szczecina. Sąd konkursowy stwierdził, że "przedstawiona propozycja dobrze łączy zabytkową i nowo projektowaną część teatru w postaci spójnej i jednorodnej bryły".

Niedługo później ruszyły prace projektowe. Finalnie jednak władze Teatru Zagłębia zakończyły współpracę ze szczecińskimi architektami. – Nasze drogi się rozeszły. Mieliśmy różne spojrzenie na istniejący obiekt – tłumaczyła wówczas Iwona Woźniak, dyrektor placówki w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

We wrześniu 2024 roku ogłoszono przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania pod nazwą "Rozbudowa i przebudowa istniejącego, zabytkowego budynku Teatru Zagłębia przy ul. Teatralnej 4 w Sosnowcu". Wygrała go Atelier Loegler Architekci z Krakowa, która notabene zdobyła wyróżnienie w konkursie na rozbudowę siedziby. Koncepcję krakowskiej pracowni doceniono wówczas za rozwiązanie strefy wejścia głównego oraz poszanowanie bryły zabytkowego teatru.

We wtorek 7 stycznia 2025 roku umowę na dokończenie dokumentacji projektowej podpisali prezydent miasta Arkadiusz Chęciński, dyrektorka teatru Iwona Woźniak, przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Jedynak-Rykała oraz architekci z Atelier Loegler Architekci, prof. Romuald Loegler i Sławomir Gębiś.

Przed nami kolejny etap prac, w których towarzyszyć nam będzie Atelier Loegler Architekci. Teraz czas na doprecyzowanie. Na projekty branżowe, te dotyczące aranżacji wnętrz, wyposażenia. To bardzo ważny etap dla aktorów, bo mówimy m.in. o aspektach akustycznych. To m.in. tym zajmie się krakowska pracownia – wyjaśnia Iwona Woźniak, dyrektorka Teatru Zagłębia.

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor:

Rozbudowa Teatru Zagłębia. Co się zmieni?

Projekt rozbudowy zakłada dobudowanie nowej sceny dla 400 widzów z otwieranym horyzontem na ogród. W nowej części, która powstanie na terenie obecnego parkingu znajdą się sale prób, przestrzeń dla artystów i techników oraz magazyny na scenografię. Pracownicy zyskają podziemny parking, a widzowie – miejsca parkingowe na terenie sąsiadującym z placówką.

W ramach inwestycji przewidziano również modernizację istniejącego budynku, który zachowa swój klasyczny charakter. Instalacje, systemy przeciwpożarowe i akustyka na starej scenie zostaną dostosowane do współczesnych standardów technicznych. Co istotne, teatr będzie w całości dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Istniejąca zieleń zostanie zachowana, a do nawadniania będzie wykorzystywana deszczówka. W planach są trzy strefy:

  • strefa widza, w której – oprócz nowej sceny i widowni ­– znajdzie się również kawiarnia oraz miejsce dla działań edukacyjnych i inicjatyw lokalnych
  • strefa techniczna
  • strefa administracyjna, która pozwoli na scalenie w jednym budynku porozrzucanych po Sosnowcu biur oraz warsztatów

Zarówno proces projektowania, jak i realizacji inwestycji zakłada kierowanie się zasadami zielonego budownictwa. Co to oznacza w praktyce?

  • 20% materiałów recyklingowanych
  • wykorzystanie nowoczesnych technologii w oczyszczaniu powietrza
  • korzystanie z wyrobów budowlanych posiadających deklaracje środowiskowe

Zobacz wizualizacje Teatru Zagłębia w Sosnowcu po rozbudowie

Dlaczego Teatr Zagłębia zostanie rozbudowany? 

Celem rozbudowy jest rozszerzenie możliwości repertuarowych i programowych Teatru Zagłębia oraz stworzenie warunków dla nowoczesnej edukacji artystycznej. To również konieczność, bowiem istniejąca infrastruktura nie spełnia współczesnych wymagań technicznych.

Jak długo potrwa rozbudowa Teatru Zagłębia? 

Prace projektowe mają potrwać do końca tego roku. Przetarg na budowę zostanie ogłoszony na początku 2026 roku. Władze Sosnowca liczą, że całość będzie gotowa w 2029 roku. Całkowity koszt inwestycji oszacowano na około 100 mln zł. Miasto planuje pokryć wydatki z budżetu lokalnego oraz funduszy europejskich.

Czy Teatr Zagłębia przestanie działać?

Jak zapewniają władze Teatru Zagłębia, w trakcie budowy placówka będzie działała nieprzerwanie. Spektakle będą przenoszone do innych miejsc w Sosnowcu i okolicach, takich jak szkoła muzyczna.