Nocny przelot satelit Starlink nad Polską. Wygląda to spektakularnie. Gdzie i kiedy oglądać Starlinki? [ZDJĘCIA]

2020-06-04 13:14

W nocy z 4 na 5 czerwca nad Polską przeleci kolejna flota satelitów Starlink firmy SpaceX Elona Muska. To już kolejny raz, gdy gwiezdny pociąg pojawi się na polskim niebie, a konkretnie w jego południowej części. O której i gdzie można obserwować Starlinki? Szczegóły na slask.eska.pl.

Starlinki nad Polską. Gwiezdny pociąg na niebie 4 czerwca

W nocy z 4 na 5 czerwca 2020 roku nad polskim niebie przeleci flota satelitów Starlink. Gwiezdny pociąg pojawi się późnym wieczorem i będzie można go obserwować przez kilka godzin w południowych województwach polski. To właśnie tu będzie najlepsza widoczność.

Starlinki. Co to takiego?

Starlinki to nic innego jak satelity stworzone przez firmę SpaceX miliardera Elona Muska. Docelowo 12 tysięcy satelit Starlink ma pojawić się na orbicie megakonstelacji zapewniającej dostęp do bezprzewodowego, szerokopasmowego internetu dla całego świata. W nocy z 3 na 4 czerwca z bazy na Florydzie zostało wystrzelone 60 kolejnych satelit, które mają zająć swoje miejsca na orbicie. I to właśnie ten gwiezdny sznur lecących jasnych punktów będziemy mogli obserwować wieczorem 4 czerwca i w nocy z 4 na 5 czerwca.

ZOBACZ także: Dziwne światła na niebie? To kosmiczny pociąg Elona Muska. Kiedy Starlinki przelecą nad Polską?

Jak informuje Karol Wójcicki, z portalu "Z głową w gwiazdach", noc z 4 na 5 czerwca to będzie najbardziej spektakularna noc ze Starlinkami w Polsce od końca maja ubiegłego roku! Jasny sznur kilkudziesięciu satelitów przemknie nocą aż CZTEROKROTNIE nad Polską wysoko na niebie.

Starlinki nad Polską 2020. Kiedy? Gdzie oglądać?

W nocy z 4 na 5 czerwca czekają nas aż cztery spektakularne przeloty satelitów Starlink. Gwiezdny pociąg Elona Muska będzie można obserwować w następujących godzinach:

  • 21:25 - pierwszy i niezbyt dobrze widoczny przelot satelit nad Polską. Trzeba się gimnastykować, żeby dostrzec jasne punkty, bo niebo nie będzie jeszcze ciemne,
  • 23:00 - drugi przelot będzie już lepiej widoczny. Mało tego, ma to być przelot najbardziej spektakularny. Gwiezdny pociąg pojawi się nad południowo-zachodnim horyzontem i zmierzać będzie w stronę wschodu. Satelity wzlecą na 60 stopni nad horyzontem...
  • 00:30 - trzeci przelot ma być tym najlepiej widocznym. Na ciemnym niebie będziemy mogli dostrzec wysoko nad północnym horyzontem. Satelity pójdą na linii od zachodu do wschodu. Obserwowane z centralnej Polski przetną Wielki i Mały Wóz
  • 02:10 - ostatni przelot, niemal w środku nocy. Satelity będą widoczne od horyzontu do horyzontu.

Starlinki będzie można zobaczyć gołym okiem, bez żadnych insrtumentów optycznych. Jak zapowiada Karol Wójciki, ma to być bardzo spektakularna noc, a gwiezdny pociąg będzie bardzo dobrze widoczny, o ile oczywiście pogoda na to pozwoli.

Księżycowy QUIZ. Co wiesz o ziemskim księżycu?
Pytanie 1 z 10
Księżyc to jedyne ciało niebieskie otaczające Ziemię
Wakacje z dala od tłumów - śląskie