Niemal stuletni kasztanowiec zniknie z Bielska-Białej
Ponad 80-letni kasztanowiec zniknie z krajobrazu bielskiego centrum miasta. Władze miasta podjęły decyzję o ścięciu symbolicznego drzewa, ze względów bezpieczeństwa. Kasztanowiec obecnie rośnie na skwerze obok Galerii Bielskiej BWA, w miejscu obok którego na początku XX wieku wznosiła się synagoga.
Kasztanowiec ma dla mieszkańców symboliczne znaczenia. - Galeria Bielska BWA chce poświęcić dożywającemu swoich dni drzewu nieco uwagi, przypomnieć, jakich wydarzeń było świadkiem, rosnąc w tym miejscu co najmniej od lat 30. XX wieku. Drzewa były posadzone przed ówczesną synagogą – Domem Modlitwy Żydowskiej (1881–1939) – w której miejscu stoi obecny gmach Galerii Bielskiej BWA; kasztanowce rosną na skwerku przy rogu ulic Adama Mickiewicza i Henryka Sienkiewicza - informuje organizator pożegnania drzewa.
Osoby zainteresowane organizowanym przez galerię wydarzeniem pod hasłem "Pożegnanie drzewa", mogą przyjść w wyznaczone miejsce 2 kwietnia w godzinach wieczornych. Drzewo zostanie ścięte po wschodzie słońca 3 kwietnia, a drewno z jego pnia wykorzystane będzie do realizacji projektów artystycznych.
Pożegnanie kasztanowca w Bielsku-Białej. Mieszkańcy spędzą przy nim noc
Kasztanowiec ma ogromne znaczenie przede wszystkim z powodów historycznych. Obok drzewa do 1939 roku wznosiła się synagoga, która spalona została przez hitlerowców. Pozostałości świątyni zostały zburzone przez Niemców w czasie wojny.
W kronikach nie ma konkretnej daty, kiedy zasadzono kasztanowce w tym rejonie. Na zdjęciu z 1945 roku, przedstawiającym dzieci z żydowskiego Domu Dziecka, stojące na rogu dzisiejszych ulic Adama Mickiewicza i Henryka Sienkiewicza, widać kasztanowce o dość grubych już pniach.
W ostatnią noc przed zaplanowanym wycięciem – od zachodu słońca w środę 2 kwietnia o godz. 19.15, do wschodu słońca w czwartek 3 kwietnia o godz. 6.19 – zapraszamy na nocne czuwanie przy drzewie. Wraz z Jackiem Bożkiem z Klubu Gaja pożegnamy drzewo, czytając wiersze i opowiadając historie związane z tym miejscem. Dorota Wiewióra z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej przypomni dzieje bielskiej synagogi, a historyk dr Jacek Proszyk opowie o symbolicznym znaczeniu drzew w judaizmie i Biblii hebrajskiej - informuje Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA.
Do udziału w wydarzeniu zapraszani są mieszkańcy sąsiednich ulic, a także wszyscy, dla których drzewa są ważne, aby włączyli się w wieczór, w czasie którego będzie można wspominać o szczególnych wydarzeniach związanych z tym szczególnym miejscem.
