WIADOMOŚCI

Nietypowe znaki w Piekarach Śląskich. Ostrzegają o... jeżach. Tak miasto dba o bezpieczeństwo małych ssaków

2024-10-04 12:19

W trosce o bezpieczeństwo jeży w Piekarach Śląskich, podobnie jak w ubiegłym roku, podjęto działania mające na celu zwiększenie świadomości kierowców. W mieście pojawiły się znaki ostrzegawcze.

Jeże jesienią intensywnie przygotowują się do zimy, gromadząc zapasy energii na długi sen zimowy. Przez co mogą nieświadome zagrożenia wychodzić na drogę. Na przeciw wychodzą Piekary Śląskie. W newralgicznych miejscach miasta mieszkańcy, społecznicy i radni umieścili tabliczki ostrzegawcze, które mają zapobiegać wypadkom drogowym z udziałem tych zwierząt. 

- Lokalizacje wybrane zostały na podstawie zgłoszeń mieszkańców oraz dodatkowych analiz, uwzględniających nowe obszary. - podaje piekarski magistrat.

Tabliczki wykonano z trwałych materiałów i wyposażono w odblaskową okleinę, co zwiększy ich widoczność. 

Akcja została współfinansowana z inicjatywy lokalnej. Urząd w Piekarach Śląskich apeluje do zachowania ostrożności na drogach oraz ochrony lokalnej fauny.

Jak pomóc jeżom zadbać o bezpieczeństwo? 

Można zaprosić jeża do swojego ogrodu! Jak? To bardzo proste. Po prostu... zapuść swój ogród. Może to wydawać się dziwne, ale jak podaje Ekostraż - to pierwszy krok to stworzenia tym małym ssakom idealnego miejsca do snu zimowego na waszej posesji. Co jeszcze możesz zrobić?

  • Zostaw zakątek pełen chaszczy, liści, naturalnych kryjówek. Im większy taki dziki zakątek, tym lepiej.
  • nie sprzątaj i nie pal suchych liści – zrób na nie miejsce w ogrodzie.
  • codziennie wystawiaj miseczkę z wodą – jeśli nie skorzysta z niej jeż, to na pewno inne zwierzęta będą wdzięczne.
  • wystaw miseczkę z mokrą, kocią karmą wysokiej jakości. Jeże ją uwielbiają! Dokarmianie szczególnie przyda się wiosną, tuż po hibernacji, oraz jesienią, kiedy kolczaki żerują intensywniej, by zdobyć nieco sadełka przed zimą.
  • zbuduj domek z naturalnych desek – może on posłużyć za bezpieczną stołówkę, do której nie dobiorą się inne zwierzęta, a gdy będziesz mieli szczęście, jeż postanowi wprowadzić się tam na dłużej… a może nawet zahibernować?
  • absolutnie nie stosuj chemicznych środków ochrony roślin. Najbardziej niebezpieczne są niebieskie granulki na ślimaki

Dodatkowo warto pamiętać, że jeśli podczas jesiennego spaceru znajdziesz jeża, ważne jest, by ocenić jego zdrowie i zachowanie. Zdrowy jeż zazwyczaj jest nocnym wędrowcem, więc jeśli spotkasz go w ciągu dnia, może to być sygnał problemów zdrowotnych.