Niepewna przyszłość Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego w Jastrzębiu-Zdroju. Budynek ma barwną historię

i

Autor: szpitalwsr.pl

WIADOMOŚCI

Niepewna przyszłość Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego w Jastrzębiu-Zdroju. Budynek ma barwną historię

2024-11-13 9:01

Na wniosek Prezydenta Jastrzębia-Zdroju, Michała Urgoła, w środę 13 listopada, odbędzie się Sesja Nadzwyczajna Rady Miasta Jastrzębia-Zdroju. Poświęcona będzie zagrożonej przyszłości Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego w Jastrzębiu-Zdroju.

Przyszłość Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego jest niepewna

Radni mają podjąć uchwałę, w której stanowczo sprzeciwią się treści i dalszemu procedowaniu projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych w zakresie rehabilitacji leczniczej. Projekt ten drastycznie ograniczy liczbę małych pacjentów, jacy mogą być przyjmowani do leczenia szpitalnego, co w krótkim czasie może skutkować zamknięciem placówki. 

IX Sesja nadzwyczajna Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój odbędzie się w dniu 13 listopada 2024 roku, o godzinie 15:00 w sali posiedzeń Rady Miasta (Nr 129A), Urząd Miasta - Al. Piłsudskiego 60.

Jak będzie przebiegać sesja?

Na godzinę 15:00 zaplanowane jest otwarcie Sesji nadzwyczajnej Rady Miasta oraz stwierdzenie prawomocności obrad. Później nastąpi wybór Komisji uchwał i wniosków oraz wystąpienia zaproszonych gości. Po dyskusji będzie czas na podjęcie uchwały w sprawie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania procesu legislacyjnego, prowadzącego do wprowadzenia w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej.

Transmisja zostanie przeprowadzona za pośrednictwem platformy eSesja.

Misja Szpitala brzmi „Razem do sprawności.” 

Do zadań Szpitala należy przede wszystkim udzielanie świadczeń zdrowotnych z zakresu rozpoznawania i kompleksowe leczenie rehabilitacyjne dysfunkcji narządu ruchu u dzieci, w  tym:

  • mózgowe porażenie dziecięce,
  • niedowłady i porażenia pochodzenia ośrodkowego i obwodowego,
  • wady wrodzone narządu ruchu,
  • schorzenia ortopedyczne wrodzone i nabyte,
  • skrzywienia kręgosłupa,
  • stany pourazowe, w tym również po urazach czaszkowo-mózgowych.

Szpital na przestrzeni lat niósł wiele dobrego

Pierwszym gospodarzem budynku było Sanatorium Inwalidów Wojskowych i Powstańczych im. Marszałka Józefa Piłsudzkiego, otwarcie Sanatorium odbyło się w październiku 1928 roku i było związane z 10. Rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości. Działalność sanatoryjna funkcjonowała tutaj nieprzerwanie do czasu okupacji hitlerowskiej. W tym czasie Sanatorium zostało przemianowane na Szpital Wojskowy służący armii hitlerowskiej. Po zakończeniu II Wojny Światowej budynek wrócił do swojej pierwotnej funkcji – znów gościł weteranów i powstańców.

Niespodzianka podczas remontu

Od 1952 budynek pełnił funkcję Sanatorium Rehabilitacyjnego dla dzieci po chorobie Heine-Medina. Budynek do dzisiaj nazywany jest przez mieszkańców Jastrzębia i całego Śląska – „Sanatorium Piłsudskiego”. Kilka lat temu, podczas remontu jednego z pomieszczeń szpitala, została odnaleziona „ukryta sala zabiegowa”. Wyposażenie, które zostało tam odnalezione wskazuje, że sala mogła pamiętać jeszcze czasy początku II Wojny Światowej. 

Dzisiaj budynek obecnego Szpitala dla Dzieci wyróżnia się na tle panoramy miasta Jastrzębia Zdroju. Niedawno została przeprowadzona termomodernizacja wraz z odnowieniem elewacji całego budynku. ​

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor:

Quiz. Jak dobrze znasz polskie seriale medyczne? Komplet punktów zdobędą tylko nieliczni

Pytanie 1 z 10
Gdzie mieści się szpital z serialu "Na dobre i na złe"?