Zmarł Tomasz Kostro, znany i popularny twórca, dziennikarz, redaktor i pisarz specjalizujący się w tematyce zagłębiowskiej. Promował młodych artystów i twórców, zajmował się przypominaniem dziejów i historii Zagłębia. Miał 77 lat.
Pogrzeb Tomasz Kostro
Pogrzeb Tomasza Kostro odbędzie się w sobotę, 8 czerwca, o godzinie 11 na cmentarzu przy Alei Mireckiego w Sosnowcu. Uroczystość będzie miała charakter świecki. Żałobnicy wyruszą spod głównej bramy cmentarza i pójdą w kondukcie w kierunku grobu. Tomasz Kostro zostanie pochowany w grobie obok swoich rodziców.
Rodzina Tomasz Kostro ma niecodzienną prośbę do wszystkich uczestników ceremonii.
Chociaż składanie kwiatów na grobie zmarłego to piękna tradycja, zachęcamy Państwa, by rozważyć czy zamiast tego nie przeznaczyć datku na dowolnie wybrany cel dobroczynny, zgodny z własnym uznaniem. Z naszej strony zachęcamy, by wesprzeć Hospicjum Sosnowieckie im. św. Tomasza Apostoła - napisała rodzina Tomasza Kostro.
Kim był Tomasz Kostro
Tomasz Kostro urodził się w 1947 r. w Chorzowie. Był absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Łódzkim (1971), oraz podyplomowych studiów dziennikarskich (1982). W Sosnowcu mieszkał od 1965 r. i śmiało można powiedzieć, że doskonale poznał to miasto oraz sąsiednie miasta i wsie zagłębiowskie
Po studiach pracował w branżowej prasie hutniczej. Następnie był dziennikarzem "Słowa Powszechnego" i innych tytułów prasowych PAX. W 1999 r. rozpoczął pracę w sosnowieckim Kurierze Miejskim. Tomasz Kostro jest pomysłodawcą dodatku do Kuriera Miejskiego : SOSNart, wydawanego do 2015 roku, w którym promował młodych artystów. Był wieloletnim współpracownikiem Klubu Zagłębiowskiego.
Chociaż nigdy nie lubił jak zwracano się do niego na Pan, to ciężko było w jego obecności nie czuć pewnego respektu i podziwu z racji wysokiej etyki, kultury i klasy, którą sobą prezentował zarówno na antenie jak i poza nią. Osoba niezwykła, artysta, sztukmistrz i wirtuoz słowa obdarzony niezwykłym głosem, którego w radiu można było słuchać godzinami - napisał Adi Chmielewski z radia Zagłębie FM.
Twórczość Tomasza Kostro
Tomasz Kostro był autorem i współautorem książek, także pisanych pod pseudonimem Leon Brofelt. Ma na swym koncie niezliczoną ilość artykułów, felietonów i gawęd o Zagłębiu, m.in.
- Spacer po TOKOWISKU. Wybór felietonów z lat 2007-2015
- Sekrety Zagłębia
- Zagłębie którego nie ma: Będzin-Czeladź-Dąbrowa-Sosnowiec / a Zagłębie that no longer exists
- Od cynku do kremu czyli gawędy historyczne o pionierach,milionerach ich fortunach i przygodach
- Sosnowiec między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918-1939
- Na początku był cynk...
- Anioł w majonezie
- Amulet