Palmy na Śląsku
Palmy na Śląsku to wielkie odkrycie dla mieszkańców innych części Polski. Ale nie dla rodowitych mieszkańców. Ślązacy kochają palmy i rosną one w wielu miastach. W Katowicach, Jastrzębiu Zdroju, Gliwicach palmy rosły od ponad wieku. Dzisiaj ponownie wzbudzają sensację.
Palmy w Gliwicach
Gliwickie palmy pojawiły się na ogromnym Skwerze Europejskim. Zdjęcia z tego miejsca wyglądają tak, jakbyśmy byli w Las Palmas. Mierzą ponad 5 metrów. Ważą ok. 1,5 tony. Łącznie jest ich sześć. Dobrze komponują się z innym drzewami i małą architekturą. Jak widać, na zdjęciach, miejsce zyskało na atrakcyjności i jest często odwiedzane przez mieszkańców i turystów.
Zobaczcie zdjęcia z drona autorstwa Roberta Neumanna
Skąd się wzięły palmy w Gliwicach?
Historia palm w Gliwicach bezpośrednio związana jest z wielką wystawą roślin egzotycznych w 1924 r. Wśród nich prezentowano kolekcję palm. Trzy z nich należące do gatunku feniks kanaryjski do dnia dzisiejszego rosną w pawilonie historycznym.
Po wojnie sprowadzono do Gliwic niektóre okazy z opuszczonych po wojnie majątków na Dolnym Śląsku. Wiele egzemplarzy zakupiono lub otrzymano w darze od prywatnych hodowców.
Dzisiaj palmiarnia w Gliwicach jest miejscem, gdzie palmy spędzają zimę, a latem ustawiane są w centralnym miejscu miasta.