ISS

i

Autor: ISS / NASA

Nauka

Naukowcy z UŚ będą czuwać nad zdrowiem psychicznym astronautów. W misji bierze udział Polak

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego sprawdzą zdrowie psychiczne i behawioralne astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Uczelnia podpisała już kontrakt z Europejską Agencją Kosmiczną. Badaną osobę będzie polski astronauta Sławosz Uznański.

Naukowcy z UŚ będą czuwać nad zdrowiem psychicznym astronautów

Badacze będą monitorować zdrowie psychiczne astronautów, analizować wydajność pracy oraz interakcji z naturę i środowiskiem technologicznym podczas misji kosmicznej. Celem tych badań jest identyfikacja kluczowych cech, które należy brać pod uwagę podczas selekcji i szkoleń astronautów. Naukowcy chcą też zdiagnozować najbardziej krytyczne fazy misji, by później zaproponować adekwatne programy wsparcia.

W ostatnich dniach kwietnia Uniwersytet Śląski w Katowicach podpisał kontrakt z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) na prowadzenie badań na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) podczas misji z udziałem polskiego astronauty. Badania będą realizowane przez zespół AstroMentalHealth kierowany przez dr Agnieszkę Skorupę z Instytutu Psychologii UŚ – przeczytamy w komunikacie prasowym przesłanym do mediów.

Na chwilę obecną jedynym astronautą, który przygotowuje się do polskiej misji kosmicznej jest Sławosz Uznański.

W projekcie biorą udział naukowcy z różnych ośrodków

W skład zespołu badawczego wchodzą naukowce z różnych ośrodków m.in. z Uniwersytetu Śląskiego. Śląską uczelnię reprezentować będą dr Dagna Kocur i dr Mateusz Paliga Instytutu Psychologii.

Poza tym w zespole znajdzie się miejsce dla Leszka Orzechowskiego i Agaty Mintus, przedstawicieli spółki Space is Moore, która zarządza analogowym habitatem kosmicznym Lunares. To właśnie w nim testowane będą procedury pomiarowe. To właśnie w nim będą testowane procedury pomiarowe oraz zorganizowana zostanie "misja lustrzana".

Projekt realizowany jest w ramach Kampanii Badawczej Europejskiej Agencji Kosmicznej: Call for Polish activities to fly on ISS; Innovation Area: Human and Robotic Exploration. Budżet projektu wynosi 274 425 euro. (PAP)