Weganie i wegetarianie robią wszystko, aby wymyślić coraz ciekawsze, oryginalniejsze, ale też smaczne zamienniki dla mięsa. Nawet tego, które jemy na przykład w hamburgerach. Ale od czego są amerykańcy naukowcy? Od tego, aby przekraczać kolejne granice, nawet te kulinarne. Zwłaszcza ci z University of California, którzy pod kierownictwem byłego kucharza i doktoranta UC Berkley i bioinżyniera Hill-Maini Vau Hill-Mainia, podjęli współpracę z Centrum Bionadzworności Fundacji Novo Nordisk oraz Instytutem Wspólnym BioEnergii.
Jak informuje portal vibez.pl, cel jest jeden - stworzenie jedzenia przyszłości z grzybów i pleśni. Burger z pleśni ma powstać z pleśni koji. To kropidlak stosowany do fermentacji sosu sojowego, sake i miso.
Burgery przyszłości będą z pleśni
Jak przytacza portal vibez.pl, aby stworzyć burgery z pleśni koji grzyb poddawany jest modyfikacjom genetycznym przy pomocy technologii edycji genów CRISPR-Cas9.
Modyfikacja zwiększa produkcję przeciwutleniacza ergotioneiny oraz cząsteczki hemu, która jest obecna w tkankach zwierzęcych, zapewniając im charakterystyczny kolor i smak mięsa - przytacza portal.
W ten sposób cząsteczka jest syntetycznie tworzona z roślin by nadać charakterystycznej mięsistości typowej dla burgerów. Dodatkowe modyfikacje powodują, że grzyb kwitnie na czerwono. Po odwodnieniu i zmieleniu zmodyfikowana pleśń koji może być łatwo formowana do postaci kotletów. Docelowo ma powstać zamiennik mięsa, który zainteresuje przede wszystkim tych konsumentów, którzy na co dzień nie mogą żyć bez mięsa.