Wiadomości

Największy zakład firmy Elemental w Polsce został otwarty w Zawierciu. Rekrutacja pracowników trwa

Elemental Strategic Metals, spółka wchodząca w skład Grupy Elemental, otwarła największy w Polsce zakład produkcyjny. Fabryka została uruchomiona w Zawierciu. Pracę znajdzie tam ponad sto osób, a proces rekrutacyjny nadal trwa.

Największy zakład firmy Elemental powstał w Zawierciu

W środę, 19 czerwca nastąpiło otwarcie zakładu Elemental, który zajmuje się produkcją strategicznych i szlachetnych metali przemysłowych. Kompleks o powierzchni blisko 23 500 m2 zlokalizowany jest przy ul. Podmiejskiej 128.

Nasz zakład w Zawierciu, z halami i budynkami o powierzchni 2,3 hektara, posiada zaawansowane technologie, które umożliwiają odzyskiwanie cennych surowców, takich jak lit, nikiel, kobalt, mangan, platyna, pallad i rod - opisuje inwestycję firma Elemental.

W zakładzie umieszczono instalacje recyklingu baterii, rafinerii metali, innowacyjnej instalacji odzysku litu, kobaltu i niklu, zaawansowanej oczyszczalni ścieków technologicznych, a także nowoczesnych laboratoriów. Do zasilania procesów produkcyjnych wykorzystywana jest czysta, odnawialna energia ze słońca, pozyskiwana z sąsiadującej farmy fotowoltaicznej o mocy 12 MW.

Przetwarzane materiały, takie jak zużyte baterie i złom poprodukcyjny, będą pochodzić głównie z rynku europejskiego, a odzyskiwane metale będą dostarczane do firm, które wykorzystają je w dalszych procesach produkcyjnych, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju oraz redukcji emisji CO2 - wyjaśnia Maciej Dudzic, członek zarządu Elemental Strategic Metals.

Przypomnijmy, że budowa zakładu ruszyła w 2022 r., natomiast produkcja rozpoczęła się na początku 2024 r. W ciągu roku zakład będzie odzyskiwał metale bateryjne z 4 tys. ton baterii oraz metale szlachetne z 6 tys. ton materiałów. Przetwarzane będą też tam zużyte baterie Li-Ion z aut EV oraz katalizatory samochodowe i przemysłowe.

Zobaczcie zdjęcia z inauguracji.

Elemental w Zawierciu już otwarty. Rekrutacja trwa

Zakład Elemental w Zawierciu stworzył ponad sto nowych miejsc pracy. Łącznie zatrudnienie znajdzie tam ok. 150 pracowników. Do tej pory umowę o pracę zawarło 120 osób.

W tym roku planujemy zwiększyć tę liczbę o jeszcze około 30 osób. Docelowo pod koniec 2024 r. zespół będzie liczył około 150 osób - mówi Adam Klyszcz, HR Manager spółki Elemental Strategic Metals.

Dlatego też zakład planuje kolejne zatrudnienia jeszcze w 2024 roku. Obecnie spółka rekrutuje na kilka stanowisk, tj. analityk laboratoryjny, kierownik wydziały pirometalurgii, starszy technolog ds. pirometalurgii, młodszy specjalista ds. kadr i HR oraz pracownik utrzymania ruchu.