Gdzie powstanie największy park narodowy w Europie?
Pomysłodawcą utworzenie największego w Europie parku narodowego jest organizacja Greenpeace. W swoim apelu do unijnych przywódców i krajów członkowskich wskazała na konieczność powołania Międzynarodowego Parku Karpat. Utworzenie parku miałoby szeroko pojętej degradacji lasów.
Dotychczasowe formy ochrony przyrody są niespójne i nieskuteczne. Wciąż co godzinę tracimy aż 4 hektary lasów karpackich. Tymczasem Unia Europejska w Strategii na rzecz bioróżnorodności 2030 i w Prawie o odbudowie przyrody zobowiązała się zarówno do ochrony, jak odtwarzania przyrody. Międzynarodowy Park Karpat jest tym, czego Europa potrzebuje, aby spełnić te zobowiązania i zatrzymać niszczenie karpackich lasów - powiedziała Aleksandra Wiktor z Greenpeace.
Międzynarodowy Park Karpat miałby mieć powierzchnię 50 tys. km kw., rozciągającą się na terytorium ośmiu państw:
- Czech,
- Słowacji,
- Rumunii,
- Austrii,
- Ukrainy,
- Serbii.
- Węgier,
- Polski
Gdyby Międzynarodowy Park Karpat powstał na założonym w projekcie terenie, miałby powierzchnię sześciokrotnie większą niż Yellowstone w USA. Byłby mniej więcej wielkości Słowacji, której powierzchnia wynosi ponad 49 tysięcy kilometrów kwadratowych.
Zobaczcie w galerii, jak wygląda najdłuższy hotel w Europie, który mieści się planowanym terenie największego parku narodowego.
Międzynarodowy Park Karpat obejmie także teren województwa śląskiego
Międzynarodowy Park Karpat, który objąłby teren o powierzchni ok. 50 tys. km kw, miałby powstać także na terenie Polski. Jego obszar według wstępnych założeń zostałyby wyznaczony na terenie trzech województw: małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego.
Największy park narodowy w Europie swoim obszarem miałby objąć południową część tych trzech województw, czyli m.in. Pieniński Park Narodowy, Gorczański Park Narodowy i Bieszczadzki Park Narodowy, Babiogórski Park Narodowy. Jednak konkretny przebieg granic nie został jeszcze ujawniony.
Aby jak najszybciej ocalić polską część Puszczy Karpackiej musimy ją pilnie objąć ochroną krajową, a w kolejnym kroku międzynarodową. Powinno się to stać już teraz w szczególności, że Rząd Donalda Tuska zadeklarował, że ochroni przed piłami 20% lasów. Niestety, póki co proces wyłączania lasów z wycinek jest zbyt wolny. Do tej pory niewiele się w tej sprawie zmieniło i polska część puszczy karpackiej nadal znika – dodaje Aleksandra Wiktor.
Jaki jest cel utworzenia Międzynarodowego Parku Karpat?
Głównym celem utworzenia Międzynarodowego Parku Karpat na terenie aż ośmiu państw jest uchronienie drzew przed wycinką. Jak wylicza Greenpeace, co godzinę wycinanych jest około czterech hektarów lasów karpackich.
Greenpeace zaznacza, że nowy park międzynarodowy pomógłby w zachowaniu różnorodności biologicznej Karpat, które są domem dla wielu rzadkich gatunków roślin. Oprócz tego na terenie tego pasma górskiego można spotkać będące pod ochroną niedźwiedzie, wilki czy rysie.
Organizacja uzasadnia swój apel tym, że Unia Europejska w Strategii na rzecz bioróżnorodności 2030 i w prawie o odbudowie przyrody zobowiązała się do jej ochrony oraz odtwarzania.