Największa zewnętrzna sportowa ściana wspinaczkowa w kraju powstanie w Bytomiu

i

Autor: mat. prasowe

Największa zewnętrzna sportowa ściana wspinaczkowa w kraju powstanie w Bytomiu

2022-12-19 14:18

W przyszłym roku w Bytomiu stanie największa zewnętrzna sportowa ścianka wspinaczkowa w Polsce. Będzie to kolejna atrakcja na terenie Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych.

Bytom: w mieście powstanie zewnętrzna ściana wspinaczkowa. Będzie miała ponad 20 m wysokości

W Bytomiu znajduje się jeden z najnowocześniejszych obiektów wspinaczkowych na Starym Kontynencie. Kompleks powstał przy ul. Kilara - na terenie po dawnej kopalni węgla kamiennego w dzielnicy Rozbark. Można uprawiać tu wszystkie dyscypliny wspinaczkowe i nadaje się on także do prowadzenia kompleksowych treningów w jednym miejscu.

Już w niedalekiej przyszłości, w ramach Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych, stanie także zewnętrzna sportowa ściana wspinaczkowa, która będzie przystosowana do organizacji zawodów rangi międzynarodowej

- Wysokość nowej ściany wyniesie blisko 22 metry. Nigdzie w Polsce nie ma kompleksu, w którym wspinacze mogą zmierzyć się z tak wysoką i niemal całkowicie przewieszoną ścianą. Chcemy, by mogli z niej korzystać od połowy przyszłego roku, jeszcze przed wakacjami - informuje Dobromir Bujak, prezes Klubu Sportowego Skarpa Bytom. 

Koszt budowy zewnętrznej ściany wspinaczkowej, jak informuje Radio Piekary, ma wynieść blisko 2 mln zł. 

Przypomnijmy, że kompleks otwarto w ubiegłym roku. Najpierw - we wrześniu - mieszkańcy mogli zacząć korzystać ze strefy aktywności fizycznej na zewnątrz (znajduje się tu m.in. tor do biegów terenów czy siłownia plenerowa), natomiast od listopada 2021 również z głównej atrakcji Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych, czyli wewnętrznej ścianie wspinaczkowej o powierzchni 3 tys. metrów kwadratowych. 

Przy ul. Kilara, przez ponad 140 lat, działała w przeszłości kopalnia węgla kamiennego. Została zlikwidowana w 2004 roku. Cechownia i budynek administracyjny zrewitalizowano i służą Teatrowi Rozbark. Natomiast pozostałe obiekty - szyb "Bończyk", kotłownia, budynek dawnej rozdzielni i mur oporowy - zaadaptowano na rzecz nowoczesnego kompleksu sportowego. 

Wartość inwestycji na Rozbarku wynosiła ponad 23 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych stanowiło ok. 16 mln.