Drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła w Parku Kościuszki w Katowicach zostanie odrestaurowany

i

Autor: KAW/UM Katowice

Katowice

Perełka śląskiej architektury sakralnej doczeka się w końcu remontu. To piękny zabytek

Mowa o drewnianym kościele św. Michała Archanioła, który znajduje się w Parku Kościuszki. Katowickie Inwestycje ogłosiły przetarg na remont budynku i jego otoczenia.

Historia drewnianego kościółka w Parku Kościuszki

Zapewne znajdą się osoby, które nie zgodzą się z tytułem, a konkretnie - z utytułowaniem drewnianego kościółka "najstarszym zabytkiem Katowic". A to dlatego, że zespół kościelny trafił do Parku Kościuszki dopiero w 1938 roku. Sam budynek został wzniesiony najprawdopodobniej w 1510 roku w Syryni (pow. wodzisławski) i to tam przez 428 lat pełnił funkcję kościoła parafialnego. Choć istnieją hipotezy, że jest jeszcze starszy i tak naprawdę pochodzi z 1305 roku.

W akcję przeniesienia zaangażowany był Tadeusz Dobrowolski, ówczesny dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach, który z ratowania zabytków przez zapomnieniem uczynił swoją misję. Świątynia została umieszczona w Parku Kościuszki, gdzie miał powstać skansen, jednak do jego budowy ostatecznie nie doszło. Gdy skończyła się II wojna światowa, kościółek zaczął służyć mieszkańcom osiedla powstającego w Brynowie.

Niezależnie od opinii, kiedy coś zasługuje na miano "katowickiego" - czy wystarczy, że coś się w Katowicach znajduje, czy też musi stąd pochodzić - wielu mieszkańców tego pięknego miasta ucieszy informacja o nadchodzącym remoncie zabytku.

Przetarg na restaurację kościoła św. Michała Archanioła

Zespół składa się z kościoła i wolnostojącej dzwonnicy, a całość otoczona jest drewnianym ogrodzeniem. Co istotne, w 1971 roku został wpisany do rejestru zabytków, dlatego wszelkie prace na jego terenie można wykonywać wyłącznie za zgodą Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora. Na co dzień budynkiem opiekuje się Muzeum Historii Katowic, korzystają z niego wierni i zwiedzający.

Jednak kilka dni temu kościół św. Michała Archanioła został wyłączony z użytkowania. To wszystko z powodu nadchodzącego remontu. Aktualnie trwa postępowanie przetargowe dotyczące jego restauracji. Oferty można składać do 11 lipca. Inwestycja zostanie zrealizowana z dofinansowaniem Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Zgodnie z umową, realizacja zadania ma potrwać maksymalnie 13 miesięcy.

Co się zmieni w drewnianym kościele?

W ramach prac przeprowadzona zostanie pełna konserwacja techniczna i estetyczna bryły kościoła oraz jego otoczenia. Wybrany wykonawca będzie musiał wpierw przygotować całą dokumentację, a później wykonać wszystkie roboty. 

Z uwagi na fakt, iż mamy tu do czynienia z obiektem o wysokich walorach estetycznych (...) planowane są prace mające na celu zabezpieczenie obiektu, zarówno poprzez konserwację poszczególnych elementów konstrukcyjnych, jak również pod kątem bezpieczeństwa pożarowego. Zostanie wymienione również całe poszycie dachowe, wykonana impregnacja drewna oraz fumigacja obiektu, a więc proces polegający na pozbyciu się szkodników żyjących w drewnie. Całkowitej wymianie podlegać będzie instalacja elektryczna oraz system sygnalizacji pożaru - mówi Jarosław Łuczyński, dyrektor ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A., miejskiej spółce która prowadzi przetarg w imieniu Katowic.