Zabijak, Cyganka, Miłość, Las - to nie kryminalny rebus, tylko nazwy śląskich wsi. Niektóre bawią do łez

i

Autor: Screen Google Maps Zabijak, Cyganka, Miłość, Las - to nie kryminalny rebus, tylko nazwy śląskich wsi. Niektóre bawią do łez

Te nazwy bawią do łez

Najśmieszniejsze nazwy wsi w woj. śląskim. Są lepsze niż dowcipy o Wąchocku

Czy we wsi Grabarze mieszkają grabarze? Czy wieś Las ma w ogóle las? No i czy w Sierotach mieszkają same sieroty – takie pytania można sobie zadać, kiedy mijamy tabliczki z nazwami niektórych miejscowości. Nietypowymi, a często bardzo zabawnymi.

Czytając nazwy niektórych wsi, można odnieść wrażenie, że ktoś do nas puszcza Oczko (powiat myszkowski). Bo też nasza świadomość o tym, jak nazywają się wszystkie miejscowości w województwie śląskim jest… niewielka, przez co moment, w którym widzimy tabliczkę z nazwą Las może nas wprowadzić w niemałą konsternację – czy wjeżdżamy do lasu, czy do Lasu. Takich zagwozdek jest naprawdę wiele, bo niektóre nazwy wsi na Śląsku nie dość, że są nietypowe i co tu dużo mówić - zabawne.

Kiedy Grabarze spotykają Dziewki we wsi Miłość

Zwiedzając województwo śląskie, nawet palcem po mapie, możemy się natknąć na nazwy miejscowości, które wydają się nam żartem. Znaczy się, same miejscowości należy traktować bardzo poważnie, ale ich nazwy… czasem naprawdę ciężko. Niektóre z nich brzmią bardzo poetycko, inne są nietypowe, a inne zabawne i dość sugestywne. Spotykając po drodze wieś Milionów (powiat częstochowski) trudno zgadnąć, co autor miał na myśli, a genezę znają tylko najstarsi mieszkańcy wsi.

Z tych nietypowych nazw można też układać niezłe powieści, nawet kryminalne. Zresztą mówi wam coś hasło „Hanusek”? Tak, to bohater popularnych książek Marcina Melona o przygodach komisorza Hanuska. Tu geneza nazwy bohatera jest prosta – wzięła się od wsi Hanusek znajdującej się w powiecie tarnogórskim, ale już nazwa wsi Hanusek ma zupełnie inną historię. Nie tak kryminalną. 

Zabijak, który Kuleje, złapał Zagacie wszystkie okoliczne Dziewki

Tak jak wyobraźnia poniosła co poniektórych autorów nazw śląskich wsi, tak i nas poniosła. I to mocno, czego efektem jest poniższe opowiadanie z gatunku... zobaczcie sami.

Pewna Niezdara (powiat tarnogórski) znalazła kilku Pacanów (powiat kłobucki), do których puściła Oczko (powiat Myszkowski). Wśród nich był Napoleon (powiat kłobucki), który Kuleje (również powiat kłobucki) oraz Grabarze (powiat… a jakże! Kłobucki) i Sieroty (powiat gliwicki). Wszyscy od słowa do słowa postanowili wyruszyć w stronę Sokolego Pola (powiat częstochowski). Po drodze spotkali piękne Dziewki (powiat będziński), wśród których była Cyganka (powiat kłobucki), wróżąca im wielką Miłość (powiat myszkowski), a co poniektórym trochę Łysiny (powiat żywiecki). Niestety, zamiast tego po drodze spotkał ich wielki Zabijak (powiat myszkowski), który złapał ich Zagacie (powiat częstochowski) i zaciągnął w Las (powiat żywiecki), gdzie przepadli bez śladu. I nawet komisorz Hanusek (powiat tarnogórski) nie był w stanie rozwiązać zagadki zaginięcia Milionów (powiat częstochowski) Pacanów.

Tu jest Łączka, tam jest Las, Miłość Mokra Dziewek czas

Oczywiście do nazw różnych wsi możemy podchodzić i literacko, i niepoważnie. A nawet łączyć te dwie cechy. Trzeba sobie jednak zdać sprawę, że za nazwą każdej z tych wsi kryje się nie tylko historia, ale prawdziwi mieszkańcy. Każda z nich jest na swój sposób unikalna i jedyna w swoim rodzaju. A żeby rozwiać wasze wszelkie wątpliwości, czy te miejscowości istnieją naprawdę (bo i nam czasem w to trudno uwierzyć) zapraszamy do naszej galerii, gdzie dowiecie się trochę o Łączkach, Lasach, Dziewkach i Miłości.

Najzabawniejsze nazwy wsi na Śląsku. W niektóre aż trudno uwierzyć

Listen on Spreaker.